Albania od Podszewki

ALBANIA OD PODSZEWKI

 

1. dzień           POLSKA – SZKODRA

Przylot na lotnisko w Podgorica. Transfer z lotniska do Szkodry . Zwiedzanie miasta - Największą atrakcją miasta jest oddalony o 3 km od centrum zamek Rozafa. Zamek wznosi się u zbiegu rzek Bunes, Drin i Kir. Z potężnych murów roztacza się wspaniały widok na okolicę. W oddali widać centrum miasta, rzeki Bunës i Drin oraz otoczone wzgórzami Jezioro Szkoderskie. U podnóża góry na której wybudowano zamek, stoi jeden z największych meczetów w Albanii – Meczet Ołowiany. Nazwa pochodzi od materiału, z jakiego zrobiony jest jego dach. Centrum miasta obejmuje reprezentacyjny deptak z kawiarniami, hostelami, klubami i galeriami oraz trzy główne obiekty sakralne w mieście (tworzą trójkąt) – kościół, cerkiew i meczet. Mieszkańcy Szkodry znani są ze swojej tolerancji religijnej – trzy świątynie w czasie wszelkich świąt (niezależnie od wyznania) są połączone łańcuchem światełek. Zwiedzanie archeologicznego oraz etnograficznego muzeum.

2. dzień           SZKODRA – LEZHE – KRUJE – TIRANA  

Śniadanie. Wyjazd do Lezhe, gdzie znajduje sie wybudowany w 1987r. mauzoleum Skanderbega w miejscu gdzie został pochowany w 1468r. Przejazd do Kruje  , historycznej stolicy Albanii -  zwiedzanie Zamka Skanderbega , Muzeum Skanderberga, bazar Turecki. Południowy przyjazd do Tirany . Spacer po centrum miasta - Plac Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii, najstarszy zabytek  – XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya... Piramidę (kiedyś mauzoleum Envera Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok – teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie reżimu komunistycznego. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

3. dzień           TIRANA – DURRES – BERAT

Po śniadaniu Przejazd do Durres i zwiedzanie miasta - Wenecka wieża, która wznosi się nad portem, Amfiteatr odkryti dopiero w 1966 r., który jest największym amfiteatrem na półwyspie bałkańskim (pojemność 15 000 widzów). Jego wybudowanie datuje się na 2. w p.n.e. Nie jest on odkopany w całości, gdyż jego część znajduje się pod budynkami mieszkalnymi. W amfiteatrze rozgrywane były między innymi walki gladiatorów. Muzeum Archeologiczne, Centrum Kultury z teatrem Aleksandra Moisiu, Muzeum Historii, dom rodzinny Aleksandra Moisiu. Wizyta w destylarni Gjergj Kastrioti  Skanderbeu , z tradycją która sięga rok 1933 kiedy zaczęto produkcje najbardziej znanego trunku albańskiego – koniaku Skanderbeg ! Zwiedzanie zakładu produkcyjnego, oraz degustacja koniaku , rakiji, win… Popołudniu przejazd do Berat który jest znanym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym. Nazywany jest Miastem stu okien. Po ciekawej historii pozostało wiele zabytków, z górującą nad okolicą średniowieczną twierdzą bizantyjską, meczetem z XV w, średniowiecznym Mangalem, dzielnicą jednopiętrowych zabytkowych domów. Zamek jest do dzisiaj zamieszkały,a w środku oczarowują budowle powstałe w XIII w.  Wizyta w museum ikon Onufrego. Berat otrzymał miano miasta-muzeum, dzięki oryginalnej architekturze utrzymanej w nienaruszonym stanie przez wieki. Zakwaterowanie. Obiadokolacja, nocleg.

4. dzień           BERAT – COBO – ZVERNEC – VLORA

Śniadanie. Wizyta w jednej z najbardziej znanych winiarni w okolicach Beratu – Cobo. Rodzinna tradycja produkcji win sięga rok 1900 kiedy wyprodukowano pierwsze litry wina. Degustacja 4 rodzajów win i rakii. Przejazd do Zvernec , gdzie , na wyspie, wybudowano Klasztor Marii Panny. Został on wybudowany w XIII wieku i jest jednym z głównych ośrodków prawosławia w kraju, Podczas reżimu komunistycznego w 1966 roku został opuszczony. Na wyspę prowadzi 200-metrowy stary drewniany most. Potem zwiedzanie Vlori, jednego z największych miast Albanii i drugiego największego portu. Miasto urzeka szerokimi bulwarami i położeniem nad zatoką. Nad miastem wznosi się wzgórze Kuzuk-Baba - siedziba muzułmańskiej sekty bektaszytów. Zwiedzanie muzeum, meczetu Muradiuta z 1542r. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

5. dzień           VLORA – BUTRINT – SARANDA

Po śniadaniu malowniczą drogą do Butrintu nazywanego Bałkańskimi Pompejami. To starożytne miasto portowe leżące na wzgórzu, z trzech stron otoczone jest wodą. Wpisane na listę UNESCO, jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych tamtego regionu. Podczas spaceru zwiedzanie m.in. pozostałości rzymskich łaźni, agorę, amfiteatr, świątynię Asklepiosa, aleję ceremonialną oraz świątynię Minerwy. Przejazd do Sarandi , najbardziej znanego kurortu nad morzem Jońskim. Miasto kaskadowo opada ku morzu, wzdłuż którego ciągnie się deptak z mnóstwem kafejek i restauracji. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

6. dzień           SARANDA – MESOPOTAM –  NIEBIESKE OKO – GJIROKASTRA

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Mesopotam, gdzie znajduję się byzantijski kościół św. Michała  z płaskorzeźbami  mitologicznych zwierząt na zewnętrznych ścianach. Przejazd do Parku Narodowego Syri i Kalter. Spacer po lesie do krystalicznie czystych źródeł nazywanych BLUE EYE („NIEBIESKIE OKO”). Źródło tworzy oko wodne, jedno z najpiękniejszych miejsc w Albanii. W każdej minucie z ziemi wypływa około 900m3 wody. Przejazd do Gjirokastri – miasto jest jednym z dwóch albańskich (oprócz Beratu) miast-muzeów. Zawdzięcza to między innymi kamiennym domkom starówki, które są pokryte szarymi łupkami. Liczne uliczki są bardzo strome, dlatego też Gjirokastra zwana jest "Miastem Tysiąca Schodów". W 2005 roku miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

7. dzień           GJIROKASTRA – APPOLONIA – ARDENICA – DURRES

Śniadanie. Przejazd do Fier gdzie znajduję się Apollonia - starożytne greckie miasto założone przez kolonistów z Korfu i Koryntu w VI wieku p.n.e. Apollonia była bogatym miastem portowym, aż do III w, gdy trzęsienie ziemi odcięło ją od morza i miasto powoli zaczęło się wyludniać. Obok ruin Apollonii znajdują się wzniesione w XII wieku: bizantyjska świątynia oraz klasztor, w którym obecnie jest muzeum. Następnie przejazd do Ardenicy – zwiedzanie prawoslawnego klasztoru - Klasztor składa się z cerkwi Matki Bożej, kaplicy Świętej Trójcy, budynków mieszkalnych, piekarni, olejarni, stajni, bramy wejściowej znajdującej się w XIII-wiecznym murze. 24-metrową wieżę z dzwonnicą dobudowano w 1925. Na przestrzeni dziejów klasztor był odwiedzany przez pielgrzymów, chrześcijan i muzułmanów, z powodu cudownego źródła. Popołudniowy przyjazd do Durres. Czas wolny. Obiadokolacja , nocleg.

8. dzień           DURRES – POLSKA lub

Śniadanie. Transfer na lotnisko w Podgorica i lot do Polski … lub

Transfer do hotelu nad wybrzeżem i pobyt kolejnych 7 dni ….

CENA IMPREZY :                    V, VI , IX , X                            VII , VIII

15 – 20 pax                                                          

20 – 30 pax                            na zapytanie!                          na zapytanie!                 

30 – 40 pax                                                        

 

W cenie imprezy :

- Przejazd autokarem lub busem lux ( klimatyzacja, audio-video ) wg. Programu . Opłacone parkingi , opłaty drogowe itp.

- Zakwaterowanie w hotelach min 3* w pokojach dwuosobowych lub trzyosobowych

- Sniadania Buffet , obiadokolacje serwowane

- Taksa klimatyczna/miejska

- Dopłata do pokoju 1/1 – 

- Na bilety wstępów, degustacje , przewodników miejskich trzeba przeznaczyć ok.  80,00 EUR.

ALBANIA - MACEDONIA - KOSOWO

    ALBANIA – MACEDONIA – KOSOWO

 

1. dzień         POLSKA – TIRANA / DURRES                                                     

Przylot na lotnisko w Tiranie. Transfer z lotniska do Tirany. Zwiedzanie miasta - Spacer po centrum miasta - Plac Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii, najstarszy zabytek  – XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya... Piramidę (kiedyś mauzoleum Envera Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok – teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie reżimu komunistycznego. Zakwaterowanie w Tiranie lub Durres, obiadokolacja, nocleg. 

2. dzień         TIRANA – ELBASAN – PODGRADEC – ŚW.NAUM – OHRID  

Śniadanie. Wyjazd do Elbasan i zwiedzanie - Najstarszym i najbardziej znaczącym zabytkiem miasta jest z zbudowana w IV wieku twierdza, która początkowo miała 26 wież i bastionów, a dziś pozostały z niej znaczące fragmenty. Centralnym punktem miasta jest plac z pomnikiem Usta Isufa Myzyri. Ważnym i równie starymi zabytkami są wieża zegarowa, najstarszy w mieście Meczet Królewski z 1492 roku, XIV-wieczny klasztor św. Jana, ortodoksyjna katedra Albańskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej p.w. Najświętszej Marii. Przejazd do Podgradec nad jeziorem Ochrydzkim, krótki postój a a potem przejazd do Macedonii do monastyru św. Nauma - Klasztor został wybudowany przez św.Nauma w początkach X wieku. Św.Naum był uczniem świętych Cyryla i Metodego i wg legendy współtwórcą cyrylicy. Wkrótce po budowie klasztoru, św.Naum zmarł i został tutaj pochowany. Jego grobowiec wciąż istnieje we wnętrzach klasztornej cerkwi. Macedończycy wierzą, że nawet dziś, przykładając ucho do kamiennego grobowca, można poczuć bicie serca mnicha. Przejazd do Ochrydu - „Jerozolimy Bałkanów”. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

3. dzień         OHRID                                                                                                       

Po śniadaniu zwiedzanie Ochrydu  m.in.: monastyr św. Pantalejmona, cerkiew Bogorodzicy, twierdza cara Samuila, z której roztacza się piękny widok na miasto, ruiny amfiteatru z czasów rzymskich, Cerkiew Św. Klimenta i Pantelejmona, Cerkiew św. Jana z Kaneo, Cerkiew św. Sofii. Spacer nad Jeziorem Ochrydzkim. Przejazd do „Muzeum na wodzie” – rekonstrukcji prehistorycznego siedliska ludzkiego. Czas wolny na kąpiele. Obiadokolacja , nocleg.

4. dzień         OHRID – BITOLA – STOBI – SKOPJE      

Po śniadaniu przejazd do Bitoli, dawnego greckiego miasta Heraclaea Lincaestis (fragmenty świątyń, mozaiki). Główną ulicą, Szirok Sokak, plac z pomnikiem Filipa II Macedońskiego z wieżą zegarową i meczetami z XVI w , cerkiew św. Dimitrja z rzeźbionym w drewnie ikonostasem. Przjeazd do regionu winiarskiego Tikves. Degustacja najlepszych macedońskich win u producenta. Następnie przejazd do Stobi - ruin antycznego miasta które odkryte zostało przez archeologów w  XX w. Miasto pełniło ważną funkcję handlową i militarną. Choć pierwsza wzmianka o Stobi pochodzi z 197 r. p.n.e. to wykopaliska dostarczyły dowodów na to, że jego początki sięgały IV w.p.n.e. Zwiedzanie Teatru antycznego, Bazyliki, Pałacu Polycharmosa, Baptysterium, Kasyno, Małej oraz dużej łaźni... Zakwaterowanie w Skopje. Kolacja. Nocleg.

5. dzień         SKOPJE – GRACZANICA – PRISZTINA – PRIZREN                           

Po śniadaniu zwiedzanie miasta - plac Makedonia z nową, monumentalną rzeźbą Wojownika na koniu, a także łukiem triumfalnym Porta Makedonia, będącymi wyrazem ambicji młodego państwa i częścią projektu „Skopje 2014”. XV-wiecznym kamienny most, dzielnica Stara Czarszija, średniowieczna twierdza Kale, liczne świątynie muzułmańskie, meczet Mustafy Paszy, zajazd Kursumli An. Na krytym bazarze (bezisten) czas wolny. Wizyta Kompleksu który jest poświęcony pamięci Matki Teresy z Kalkuty, urodzonej w Skopje. Przejazd na Kosowo i zwiedzanie monasteru Graczanica , średniowieczny klasztor prawosławny który został ufundowany przez króla Milutina i wzniesiony w II połowie XIV wieku. W roku 2006 monastyr został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wnętrza świątyni zdobią freski które przedstawiają m.in. portrety fundatora – króla Milutina oraz cykle ikonograficzne ze Starego i Nowego Testamentu. Potem zwiedzanie stolicy Kosowa, Prisztiny – Teatr Narodowy , otomańskie meczety z XV w. – Carshi zbudowany przez sułtana Bajezyda oraz Fatih wybudowany przez sułtana Mehmeda II, hamam z tego samego okresu, XIX-wieczna wieża zegarowa, pomnik Skanderbega , pomnik Matki Teresy, pomnik Newborn – z 2008r. poświęcony niepodległości Kosowa. Przejazd do Prizren na obiadokolację i nocleg.

6. dzień         PRIZREN – VISOKI DECZANI – PEĆ – PRIZREN                    

Śniadanie. Zwiedzanie Prizrenu, miasta o orientalnym charakterze, słynącego ze wspaniałych zabytków z czasów osmańskich. Spacer ulicami starego miasta: zabytkowe domy, meczety, kamienny most turecki, plac Shadervan. Zwiedzanie cerkwi Przenajświętszej Bogorodzicy Ljeviškiej, wpisanej na listę UNESCO. Przejazd do monasteru Visoki Dečani .Miejscowa katedra jest największą tego typu średniowieczną budowlą na Bałkanach zawierającą liczne freski z epoki bizantyjskiej. Monaster został założony przez króla Stefana Dečanskiego w 1327. Katedra, poświęcona Chrystusowi Pantokratorowi i zbudowana z różowo-purpurowego, jasnożółtego i onyksowego marmuru, była konstruowana pod przewodnictwem mnicha Vitusa z Kotoru, franciszkanina. Zbiór fresków składa się z ponad tysiąca portretów dotyczących niemal wszystkich głównym tematów z Nowego Testamentu. Katedra zawiera oryginalne XIV-wieczne drewnianeikonostasy, tron igumena oraz rzeźbiony sarkofag któla Stefana. W 2004 UNESCO umieściło monaster na liście światowego dziedzictwa, uznając miejscowe freski za „jeden z najlepszych przykładów tak zwanego renesansu paleologańskiego w sztuce bizantyjskiej” oraz „warte zauważenia zarysy czternastowiecznej rzeczywistości”. Potem przejazd do Monastyru Pećka Patrijaršija, który należy do najbardziej znanych serbskich klasztorów w Kosowie, jest to kolejny średniowieczny zabytek znajdujący się na liście UNESCO. Powrót do Prizren na obiadokolację i nocleg.

7. dzień         PRIZREN – LAC – KRUJE – DURRES                        

Śniadanie. Przejazd w kierunku miasta Lac, aby zwiedzić słynny Kościół "Shna Ndout", poświęcony Św. Antoniemu z Padwy. Kościół ten pochodzący z XVII wieku, jest szczególnie ważny dla Albańczyków. Każdego roku przybywa do niego ponad milion pielgrzymów wszystkich religii, nawet ateiści, uważa się, że przebywanie w kościele ma uzdrawiającą moc. Przejazd do Kruje , historycznej stolicy Albanii -  zwiedzanie Zamka Skanderbega , Muzeum Skanderberga, bazar Turecki. Popołudniowy przyjazd do Durres - zwiedzanie miasta - Weneckia wieża, która wznosi się nad portem, Amfiteatr odkryti dopiero w 1966 r., który jest największym amfiteatrem na półwyspie bałkańskim (pojemność 15 000 widzów). Jego wybudowanie datuje się na 2. w p.n.e. Nie jest on odkopany w całości, gdyż jego część znajduje się pod budynkami mieszkalnymi. W amfiteatrze rozgrywane były między innymi walki gladiatorów. Muzeum Archeologiczne, Centrum Kultury z teatrem Aleksandra Moisiu, Muzeum Historii, dom rodzinny Aleksandra Moisiu. Wizyta w destylarni Gjergj Kastrioti Skanderbeu , z tradycją która sięga rok 1933 kiedy zaczęto produkcje najbardziej znanego trunku albańskiego – koniaku Skanderbeg ! Zwiedzanie zakładu produkcyjnego, oraz degustacja koniaku , rakiji, win… Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

8. dzień         DURRES – POLSKA lub POBYT W  DURRES                               

Śniadanie. Transfer na lotnisko i lot do Polski … lub  Transfer do hotelu nad wybrzeżem i pobyt kolejnych 7 dni ….

 

CENA IMPREZY :              V, VI , IX , X                          VII , VIII

15 – 20 pax                         na zapytanie!                     na zapytanie!

20 – 30 pax                                                 

30 – 40 pax                                                 

 

W cenie imprezy :

- Przejazd autokarem lub busem lux ( klimatyzacja, audio-video ) wg. Programu .    Opłacone parkingi , opłaty drogowe itp. 

- Zakwaterowanie w hotelach min 3* w pokojach dwuosobowych lub trzyosobowych,

- Śniadania Buffet , obiadokolacje serwowane,

- Taksa klimatyczna/miejska,

- Dopłata do pokoju 1/1 – 90,00 EUR

-  Na bilety wstępów, degustacje , przewodników miejskich trzeba przeznaczyć ok. 80,00 EUR

                                                          

BELGRAD WEEKEND

 Belgrad – Weekend

 

dzień.  WARSZAWA – BELGRAD

Odprawa pasażerów na lotnisku Chopina w Warszawie. Lot JU635 o godz. 20,30. Przylot do Belgradu o 22,05. Transfer do hotelu w Belgradzie. Zakwaterowanie. Nocleg.  

2 dzień.  BELGRAD

Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd,  reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Zwiedzanie Belgradu kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogaty wastawa historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito. Czas wolny na indywidualny program w centrum miasta. Przerwa na tradycjonalne serbskie dania. Wieczorem fakultatywnie wizyta w jednej z restauracji na wodzie.  Nocleg.

3 dzień. BELGRAD – NOVI SAD – PETROVARADIN – SREMSKI KARLOVCI – BELGRAD

Śniadanie. Poranny przejazd do Nowego Sadu.  Zwiedzanie Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina. Przejazd do najlepiej zachowanej twierdzy na Dunaju z początku XVIII wieku. Następnie przejazd do Karlowic ( Sremski Karlovci ) i zwiedzanie barokowego centrum miasta - Pałac Patriarchy, Cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie,  fontanna “Cztery Lwy”. Wizyta w winiarni i degustacja znakomitych win wraz z tradycyjnymi przekąskami. Powrót do hotelu na nocleg.

4 dzień.  BELGRAD – ZLATIBOR –  MOKRA GORA – BELGRAD

Śniadanie. Wyjazd do gory Zlatibor. Przerwa na lokalnym targowisku na zakup slynnych wedlin i produktow mlecznych jak rowniez rakiji. Przejazd do  drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Przerwa na posilek. Przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Powrot do hotelu , nocleg.

5 dzień.  BELGRAD – WARSZAWA  

Śniadanie . Całodniowy pobyt w Belgradzie. Czas na zakupy , spacer po centrum miasta. Ok. godz 15,00 transfer na lotnisko Nikola Tesla. Odprawa. Lot do Warszawy JU634 o godz 18,10. Przylot do Warszawy o 19,45.

CENA ZAWIERA :

- 4 noclegi w hotelu *** w Belgradzie

- 4 śniadania Buffet  

- transfer lotnisko – hotel – lotnisko

- przejazd autokarem lub busem kategorii lux wg. Programu

- zwiedzania wg. Programu

-Na bilety wstępów, degustacje,  kolej wąskotorową, koszt przewodników lokalnych , system audio-guide trzeba przeznaczyć  ok. 50,00 EUR !

 

Kalkulacja zrobiona dla grup min. 15 pax !

CHORWACJA - BOSNIA - CZARNOGORA - SERBIA

CHORWACJA – BOŚNIA – CZARNOGÓRA – SERBIA

 

1. dzień  POLSKA - CHORWACJA

Przyjazd do Chorwacji. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Zagrzebia, obiadokolacja, nocleg.

2. dzień  ZAGRZEB – JEZIORA PLITVICKIE - ADRIATYK

Po śniadaniu spacer po starym mieście Zagrzebia - Gornji Grad i Kapitol, katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, budynki Parlamentu, kościół św. Marka, wieża Lotrszczak, Brama Kamienna z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Przejazd do Plitvic i zwiedzanie Parku Narodowego Plitvickie Jeziora, gdzie na znajduje się 16 jezior położonych tarasowo i połączonych ze sobą 72 wodospadami. Obszar parku zaliczany jest do światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO. Przejazd  do hotelu nad wybrzeżem Adriatyku , obiadokolacja, nocleg.

3. dzień  SLAPOVI KRKA – TROGIR – SPLIT – NEUM

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Krka, położonego na terenie ukształtowanym przez rzekę o tej samej nazwie. Rzeka Krka, płynąc przez podłoże wapienne utworzyła nieregularne koryto - najciekawsze miejsce to niemal półkilometrowy odcinek, gdzie rzeka przepływa przez 17 kaskad, szerokich ok. 100 m, pokonując spadek o wysokości 45 metrów. Przejazd do Trogiru, jednego z najładniejszych, klimatycznych miasteczek Dalmacji. Spacer po malowniczej starówce - ratusz z przełomu XIV - XV w. , katedra św. Wawrzyńca z XIII w. Zwiedzanie największego miasta Dalmacji – Splitui zwiedzanie : Stare miasto -  Pałac cesarza Dioklecjana, Katedra, Mauzoleum cesarza i  port. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4. dzień  NEUM – MEDJUGORJE – MOSTAR – NERETVA – NEUM

Śniadanie. Przejazd do Medjugorje, Miejsca pielgrzymkowego, gdzie w 1981 r. objawiła się Matka Boska. Zwiedzanie  Sanktuarium. Zwiedzanie  Mostaru - zabytkowe centrum średniowiecznego miasteczka założonego przez Turków , Stary Most – symbol  miasta (wpisany na listę UNESCO), który jest jedną z najbardziej znanych budowli na Bałkanach, meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki , dzielnica Stara Carsija . Po południu przejazd do doliny rzeki Neretva, gdzie planowany jesz foto-safari – rejs lódkami po kanalach starej Neretwi , branie mandarynek ( jesiennią ), degustacja fig, rakii oraz wina regionalnego z obiadem i bałkanską muzyką.  Powrót do hotelu na nocleg, obiadokolacja.

5. dzień NEUM – DUBROVNIK – PERAST – KOTOR – BUDVA

Po śniadaniu przejazd I zwiedzanie Dubrownika -  zwanego Perłą Adriatyku : Brama Pile, zespół klasztorny Franciszkanów, XVII wieczna katedra, zespół średniowiecznych obwarowań miejskich, gotycka studnia miejska, spacer słynną ulicą Stradun. Przejazd do Czarnogóry.  Zwiedzanie Perastu - wizyta na wyspie Matki Bożej ze Skały, gdzie znajduje się barokowe sanktuarium. Następnie zwiedzanie Kotoru, którego centrum wpisane jest na listę UNESCO - katedra św. Trifuna i symbol miasta - wieża zegarowa z XVI w. Przejazd  do hotelu w okolicach Budwi,  obiadokolacja, nocleg.

6. dzień BUDVA – CETINJE – OSTROG – PRIJEPOLJE  

Po śniadaniu przejazd do Cetinje miasta które było kolebką czarnogórskiej państwowości i kultury oraz głównym centrum religijnym, a do 1918 r. stolicą tego kraju.  Przejazd do stolicy Czarnej Góry , Podgorici – zwiedzanie twierdza Medun, stare miasto Duklja, Meczet Sultana Murata z Sahat kullą, Prawosławna Katedra Zmartwychwstania Chrystusa, Płac Republiki... Zwiedzanie monasteru Ostrog - Jest to najczęściej odwiedzany przez pielgrzymów i turystów monaster w Czarnogórze. Wierni prawosławni oddają szczególną cześć przechowywanym w nim relikwiom fundatora monasteru. Za cudotwórcze, zwłaszcza przy bezpłodności uważane są również krzew winorośli oraz źródło, jakie według tradycji pojawiły się w Ostrogu po śmierci założyciela monasteru na zboczu skały, na której wznosi się monaster . Przejazd do hotelu w Serbii. Kolacja, nocleg.

7. dzień PRIJEPOLJE – ZLATIBOR – DRVENGRAD – POZEGA

Śniadanie, Wyjazd do gory Zlatibor. Krotsza przerwa na lokalnym targowisku na zakup slynnych wedlin i produktow mlecznych jak rowniez rakiji. Przyjazd do  drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Fakultatywna przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Wieczorem przyjzad do Pozega. Kolacja, nocleg.

8. dzień POZEGA – BELGRAD – NOVI SAD

Po śniadaniu przejazd do Ovčarsko-Kablarskiej Klisuri -  Parku Naturalnego, słynącego z reliktów flory i fauny oraz dziesięciu średniowiecznych klasztorów położonych wzdłuż zachodniej Morawy. Zwiedzanie klasztoru Nikolje.  Przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Pobyt w Belgradzie kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogaty wastawa historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito. Po południu czas wolny na indywidualny program w centrum miasta. Wieczorem wyjazd do noclegu w Nowy Sad. Kolacja, nocleg.

9. dzień NOVI SAD – POLSKA  

Śniadanie. Zwiedzanie  Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina. Powrót do Polski

Cena obejmuje:

- Zakwaterowanie w 1/2 lub 1/3 pokojach w hotelach ***,

- 8 śniadań,

- 8 obiadokolacji ,

- Dopłata do pokoju jednoosobowego  - 80,00 €,

- Bilety wstępów : 80,00 €.

                                       SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE   

EXPRES PO BALKANACH

EXPRESS PO BAŁKANACH

 

1. dzień         POLSKA – DUBROVNIK – NEUM

Przylot na lotnisko w Dubrovnik. Przejazd do Dubrownika zwanego Perłą Adriatyku, zwiedzanie: Brama Pile, zespół klasztorny Franciszkanów, XVII wieczna katedra, zespół średniowiecznych obwarowań miejskich, gotycka studnia miejska, spacer słynną ulicą Stradun. Przejazd na nocleg do Neum. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

2. dzień         NEUM – MEDJUGORJE – MOSTAR – SARAJEVO   

Śniadanie. Przejazd do Medjugorje największego centrum pielgrzymkowego na Bałkanach, wizyta w sanktuarium. Przejazd do Mostaru, zwiedzanie wizytówki miasta: XVI w. Kamiennego mostu wpisanego na listę UNESCO oraz dzielnicy Stara Carsija pełnej tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych, restauracji z lokalną kuchnią, meczetów, z których dobiegają głosy muezinów wzywających do modlitwy, a następnie przejazd do Sarajewo , na obiadokolację i nocleg.

3. dzień         SARAJEVO – VIŠEGRAD – DRVENGRAD – POŽEGA  

Śniadanie. Zwiedzanie Sarajewo : Plac Sebilj, sławny plac, gdzie znajduje sie jedna z głównych fontan, Kazandžiluk ulicy - znanej z handlu i garnków produkcji miedzianej, Meczet Bega został zbudowany w 1530r. Stara Cerkiew, Moricia Han, katolicka katedra, Wieczni Ogien, Lacinski Most - który jest często nazywany mostem Principa od  Gavrilo Princip ktory dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, Rady Miasta,  Muzeum Sarajewskiego wojennego tunelu ... Czas wolny na bazarze Baš Čaršija. Przejazd do Višegrad  . Spacer słynnim mostem Mehmed Pasha Sokolović ("Na Drini Ćuprija"), zbudowany w latach 1571. do 1577., umieszczony pod ochroną UNESCO 2007r. , jako pomnik wyjątkowej wartośći dziedzictwa swiatowego. Zwiedzanie pomnika noblisty Ivo Andrić, i Andrićgradu. Andrićgrad powstał jako idea słynnego reżysera Emira Kusturicy, by odtworzic średzieńowieczne miasto z kamienia inspirowane dziełami Ivo Andrić. Popołudniowy przejazd do drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Fakultatywna przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Zakwaterowanie w Požega. Obiadokolacja i nocleg.

4. dzień         POŽEGA – ŽIČA – STUDENICA – KRUŠEVAC

Po śniadaniu  przejazd do monastyru  Žiča, wspólnego dzieła, króla Stefana Prvovenčanog  oraz jego brata św Sawy z 13. wieku. Potem  zwiedzanie średniowiecznego kompleksu monastyru Studenica – Cerkiew NMP, Cerkiew św Mikołaja, Cerkiew Królewska - Cerkiew Świętych Joachima i Anny. Popołudniowy przejazd do Kruševac. Zwiedzanie miasta - dawnej twierdzy z pozostałościami cerkwi św Stefana, w centrum miasta założonego przez księcia Lazara, Serbskiego męczennika , który zginął w bitwie pod Kosowem w 1389r. Na cześć jej założyciela - księcia Lazara, popularnie znany jest jako Cerkiew Lazarica. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

5. dzień         KRUŠEVAC – ĐAVOLJA VAROŠ –PRIŠTINA – GRAČANICA – SKOPJE  

Po śniadaniu dalsza jazda w kierunku Prolom – Lukovska Banja i zwiedzanie Đavolja Varoš ( miasto Diabła) , unikalne zjawisko, które zostało nazwane ze względu na jego  nienaturalny i dziwny wygląd, który w rzeczywistości jest wynikiem stałej erozji, tworząc “czapkę” na szczycie kolumn, a reszta kolumny otaczającej gleby – jest narażona na wypłukiwanie. Przejazd na Kosowo i zwiedzanie stolicy Kosowa, Prisztiny – Teatr Narodowy , otomańskie meczety z XV w. – Carshi zbudowany przez sułtana Bajezyda oraz Fatih wybudowany przez sułtana Mehmeda II, hamam z tego samego okresu, XIX-wieczna wieża zegarowa, pomnik Skanderbega , pomnik Matki Teresy, pomnik Newborn – z 2008r. poświęcony niepodległości Kosowa. Przejazd do monasteru Graczanica , średniowieczny klasztor prawosławny który został ufundowany przez króla Milutina i wzniesiony w II połowie XIV wieku. W roku 2006 monastyr został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wnętrza świątyni zdobią freski które przedstawiają m.in. portrety fundatora – króla Milutina oraz cykle ikonograficzne ze Starego i Nowego Testamentu. Przejazd do Skopje na obiadokolację i nocleg.  

6 dzień          SKOPJE – TIKVEŠ – BITOLA – OHRID

Po śniadaniu zwiedzanie miasta - plac Makedonia z nową, monumentalną rzeźbą Wojownika na koniu, a także łukiem triumfalnym Porta Makedonia, będącymi wyrazem ambicji młodego państwa i częścią projektu „Skopje 2014”. XV-wiecznym kamienny most, dzielnica Stara Czarszija, średniowieczna twierdza Kale, liczne świątynie muzułmańskie, meczet Mustafy Paszy, zajazd Kursumli An. Na krytym bazarze (bezisten) czas wolny. Kompleksu poświęcony pamięci Matki Teresy z Kalkuty, która urodziła się w Skopje. Przjeazd do regionu winiarskiego Tikves. Degustacja najlepszych macedońskich win u producenta. Przejazd do Bitoli, dawnego greckiego miasta Heraclaea Lincaestis (fragmenty świątyń, mozaiki). Główną ulicą, Szirok Sokak, plac z pomnikiem Filipa II Macedońskiego z wieżą zegarową i meczetami z XVI w , cerkiew św. Dimitrja z rzeźbionym w drewnie ikonostasem. Zakwaterowanie w hotelu nad jeziorem Ohrydzkim. Obiadokolacja, nocleg.

7. dzień         OHRID – SW.NAUM – TIRANA – KRUJE – SZKODRA  

Po śniadaniu zwiedzanie Ochrydu  m.in.: monastyr św. Pantalejmona, cerkiew Bogorodzicy, twierdza cara Samuila, z której roztacza się piękny widok na miasto, ruiny amfiteatru z czasów rzymskich, Cerkiew Św. Klimenta i Pantelejmona, Cerkiew św. Jana z Kaneo, Cerkiew św. Sofii. Spacer nad Jeziorem Ochrydzkim. Przejazd do „Muzeum na wodzie” – rekonstrukcji prehistorycznego siedliska ludzkiego. Przejazd do monastyru św. Nauma - Klasztor został wybudowany przez św.Nauma w początkach X wieku. Św.Naum był uczniem świętych Cyryla i Metodego i wg legendy współtwórcą cyrylicy. Wkrótce po budowie klasztoru, św.Naum zmarł i został tutaj pochowany. Jego grobowiec wciąż istnieje we wnętrzach klasztornej cerkwi. Macedończycy wierzą, że nawet dziś, przykładając ucho do kamiennego grobowca, można poczuć bicie serca mnicha. Przejazd do Tirany, stolicy jak również największego miasta Albanii. Spacer po centrum miasta - Plac Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii, najstarszy zabytek  – XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya... Piramidę (kiedyś mauzoleum Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok – teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie reżimu komunistycznego. Przejazd do Kruje , historycznej stolici Albanii -  Zamek , Muzeum Skanderberga, bazar Turecki. Przejazd do  hotelu w Szkodra.  Zakwaterowanie ,  obiadokolacja, nocleg

8. dzień         SZKODRA – DUBROVNIK – POLSKA  

Śniadanie. Transfer na lotnisko w Dubrownik i lot do Polski … lub

Transfer do hotelu nad wybrzeżem i pobyt kolejnych 7 dni ….

CENA IMPREZY :                   V, VI , IX , X                          VII , VIII

15 – 20 pax                                                            

20 – 30 pax                            na zapytanie!                  na zapytanie!                                

30 – 40 pax                                                            

W cenie imprezy :

- Przejazd autokarem lub busem lux ( klimatyzacja, audio-video ) wg. Programu . Opłacone parkingi , opłaty drogowe itp.

- Zakwaterowanie w hotelach min 3* w pokojach dwuosobowych lub trzyosobowych,

- Śniadania Buffet , obiadokolacje serwowane,

- Taksa klimatyczna/miejska,

- Dopłata do pokoju 1/1 – 90,

- Na bilety wstępów, degustacje , przewodników miejskich trzeba przeznaczyć ok.  80,00 EUR

SYLWESTER NOVI SAD 2023

 SYLWESTER    2022/2023   W RYTMIE BAŁKAŃSKIM  

 

 

1 dzień 30.12.2022.        Polska – Novi Sad

Rano wyjazd z Polski. Przejazd przez Słowację i Węgry. Przyjazd do Serbii w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu STARI KROVOVI*** w Nowym Sadzie. Obiadokolacja, nocleg.

2 dzień 31.12.2022.        Novi Sad - Belgrad - Novi Sad

Śniadanie. Przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje, Muzeum Rewolucji, z bogatą wystawą historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito oraz jego żona Jovanka, stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy, dzielnica Skadarlija... Czas wolny na deptaku... Powrót do hotelu, przygotowanie do zabawy Sylwestrowej. ZABAWA SYLWESTROWA do rana z bogatym menu oraz nieograniczoną ilością napojów alkoholowych i bezalkoholowych produkcji serbskiej   oraz muzyką „na żywo” serbskiego zespołu. Nocleg.

3 dzień 01.01.2023.        Novi Sad - Sremski Karlovci – Novi Sad

Po późnim śniadaniu  zwiedzanie Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina.

Przejazd do Petrovaradin - najlepiej zachowanej twierdzy na Dunaju z początku XVIII wieku.

Następnie przejazd do Karlowic ( Sremski Karlovci ) i zwiedzanie barokowego centrum miasta - Pałac Patriarchy, Cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie,  fontanna “Cztery Lwy”. Wizyta w winiarni i degustacja znakomitych win wraz z tradycyjnymi  przekąskami. Powrot do hotelu w Novi Sad. Uroczysta Noworoczna  Kolacja, oraz nieograniczona ilość napojów alkoholowych i bezalkoholowych produkcji serbskiej,  ozdobiona muzyką. Nocleg.

4 dzień 02.01.2023.        Novi Sad – Subotica – Polska

Po śniadaniu przejazd do Suboticy i zwiedzanie: Ratusz z poczatku XX wieku, Synagoga, Centrum historyczne miasta, kosciol prawoslawny. Wyjazd przez Węgry, Słowację… Powrót do Polski w godzinach wieczornych.            

-  CENA ZAWIERA

 

-   Przejazd autokarem lux

-   3 noclegi w hotelu STARI KROVOVI *** , 3 śniadania Buffet  i  1 obiadokolacja serwowana  w hotelu,

-   Zabawa Sylwestrowa z uroczystą kolacją 31.12.2015.

-   Noworoczna kolacja 01.01.2016.

-   Ubezpieczenie KL + NNW + bagaż

-   Koszt pilota

UWAGI:

1. Wstępy do zwiedzanych obiektów, degustacje , koszt słuchawek  uczestnicy pokrywają we własnym zakresie (ok. 25 EUR).

2. Pilot – nie oprowadza po muzeach i wnętrzach zwiedzanych obiektów.

VOJVODINA WEEKND

WIELKA SERBSKA OBJAZDOWA WYCIECZKA

 

1 dzień. Polska - NOVI SAD

Rano wyjazd z Polski. Przejazd przez Słowację i Węgry. Przyjazd do Serbii w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu w Nowym Sadzie. Nocleg.

2 dzień. Novi Sad - Sremski Karlovci - Fruska Gora - Novi Sad

Po śniadaniu  zwiedzanie Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina. Przejazd do najlepiej zachowanej twierdzy na Dunaju z początku XVIII wieku. Następnie przejazd do Karlowic ( Sremski Karlovci ) i zwiedzanie barokowego centrum miasta - Pałac Patriarchy, Cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie,  fontanna “Cztery Lwy”. Wizyta w winiarni i degustacja znakomitych win wraz z tradycyjnymi  przekąskami. Wyjazd do klasztoru  Krušedol , który znajduje się w południowo-wschodniej części Fruškiej Gory we wsi Krušedol. Klasztor został założony przez Despotę Djuradja Brankovicia - jego budowa rozpoczęła się w około 1509r a zakończona 1516r. Cerkiew klasztorna poświęcona jest Zwiastowaniu NMP i charakterystyczna jest przede wszystkim dla Morawskiego stylu budowy. Zakończenie programu w klasztorze Grgeteg. Mówi się, że klasztor Grgeteg ,pod wezwaniem św Mikołaja, został ufundowany przez Despotę Vuka Brankovicia w 1471r. Pierwszy ikonostas w Cerkwi Grgeteg został namalowany przez Jakova Orfelina, a drugi przez największego malarza Serbii czasów współczesnych – Uroša Predicia. Powrót do Nowego Sadu. Nocleg.

3 dzień. Novi Sad - Belgrad – Smederevo

Śniadanie. Przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... czas wolny na deptaku ... Kontynuacja podróży do miejscowosci Smederevo. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

4 dzień. Smederevo - Viminacium – Srebrno Jezero - Golubac - Lepenski Vir

Po śniadaniu zwiedzanie Smederevo, największej twierdzy średniowiecznej na Bałkanach. Została ona zbudowana w 1428r (przy ujściu rzeczki Jezava do Dunaju), przez Serbskiego Despotę Djuradja Brankovicia. Po zwiedzaniu przejazd do obiektu archeologicznego i zwiedzanie Viminacium -rzymskiego obozu wojskowego. Krótki postój przy Srebrnym Jeziorze.Kontynuacja zwiedzania przy średniowieczej twierdzy Golubac, która znajduje się przy wejściu do Parku Narodowego Djerdap. Następnie przejazd do wykopaliska Lepenski Vir, które jest jednym z najstarszych siedlisk ludzkich z okresu mezozoiku. Wieczorny przyjazd do miejscowości Donji Milanovac i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

5 dzień. Lepenski Vir - Kladovo - Rajacke Pimnice - Felix Romuliana - Zajecar - Niš

Po śniadaniu wyjazd do miejscowości Kladovo, zwiedzanie elektrowni wodnej Djerdap na Dunaju.

Przejazd do Rajačke pimnicach, unikatowych zabytków starożytnych, piwnic kamiennych zachowanych do uprawiania w tradycyjny sposób produkcji wysokiej jakości win. Degustacja win i tradycyjnych smakołyków. Jazda wzdłuż "drogi cesarzy rzymskich" do Zajecar i wizyta w Muzeum Narodowym. Potem zwiedzanie  archeologicznego wykopaliska Felix Romuliana - pałacu cesarskiego i wspaniałej architektury ozdobionej mozaikami z 3 w, które jest dziedzictwo światowym UNESCO. Kontynuowanie podróży do Niš. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

 6 dzień. Niš – Đavolja Varoš - Kruševac

Po śniadaniu zwiedzanie archeologicznego wykopaliska Mediana, letniej rezydencji cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego, przy dawnej rzymskiej drodze Via Militaris. Spacer w centrum miasta oraz zwiedzanie twierdzy w Niš. Dalsza jazda w kierunku Prolom – Lukovska Banja i zwiedzanie Đavolja Varoš ( miasto Diabła) , unikalne zjawisko, które zostało nazwane ze względu na jego  nienaturalny i dziwny wygląd, który w rzeczywistości jest wynikiem stałej erozji, tworząc “czapkę” na szczycie kolumn, a reszta kolumny otaczającej gleby – jest narażona na wypłukiwanie. Popołudniowy przejazd do Kruševac. Zwiedzanie miasta - dawnej twierdzy z pozostałościami cerkwi św Stefana, w centrum miasta założonego przez księcia Lazara, Serbskiego męczennika , który zginął w bitwie pod Kosowem w 1389r. Na cześć jej założyciela - księcia Lazara, popularnie znany jest jako Cerkiew Lazarica. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

7 dzień. Kruševac - Klasztor Studenica - Žiča - Kraljevo - Požega

Po śniadaniu  zwiedzanie średniowiecznego kompleksu klasztoru Studenica – Cerkiew NMP, Cerkiew św Mikołaja, Cerkiew Królewska - Cerkiew Świętych Joachima i Anny. Następnie zwiedzanie klasztoru Žiča, wspólnego dzieła, króla Stefana Prvovenčanog  oraz jego brata św Sawy z 13. wieku. Krótki pobyt w Kraljevo. Przejazd do Ovčarsko-Kablarskiej Klisuri -  Parku Naturalnego, słynącego z reliktów flory i fauny oraz dziesięciu średniowiecznych klasztorów położonych wzdłuż zachodniej Morawy. Przyjazd do miejscowości  Požega. Zakwaterowanie. Nocleg.

 8 dzień. Požega  - Uzice – Zlatibor – Drvengrad – Bajina Bašta

Po śniadaniu wyjazd na gore Zlatibor – zakupy na targowisku – rekodziela , rakija,miod... Przyjazd do  drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Fakultatywna przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Wieczorem przyjzad do Bajina Bašta. Nocleg.

9 dzień. Bajina Bašta - Valjevo - Topola - Oplenac – Polska

Śniadanie. Przejazd do Valjevo i spacer w Tešnjar (zabytkowej dzielnicy Valjevo). Zwiedzanie Muselimovogo konaku i wystawy w Muzeum Miejskim oraz Monastery Ćelije z 13 w. i  warsztatu ikon.  Jazda przez wspaniały widokowo obszar Šumadije do Topola. Wizyta w Mauzoleum rodziny królewskiej Karadjordjević , zwiedzanie Cerkwi Świętego Đorđa , ze znakomitymi mozaikami na wzgórzu Oplenac.

Przez Mladenovac wyjazd na autostradę, następnie przez Belgrad, Nowy Sad jazda w kierunku Polski .... 

CENA  ZAWIERA:

 - 8 noclegów w hotelach **/*** w Serbii

 - 8 śniadań i 8 obiadokolacji

UWAGI:

1. Wstępy do zwiedzanych obiektów, degustacje, koszt przewodników

    uczestnicy pokrywają we własnym zakresie ( ok.80 EUR)

 

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE

SERBIA - GUCA - FESTIWAL TRAB

GUČA 2016 – AUTOKAR

 

1 dzień            POLSKA – SERBIA

Wyjazd z Polskie wg. Rozkładu jazdy. Przejazd przez Słowację , Węgry…

2 dzień            BELGRAD – POŽEGA – GUČA 

Przyjazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Zwiedzanie Belgradu kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogaty wastawa historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito. Czas wolny na indywidualny program w centrum miasta. Popołudnie przejazd do Požega. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Wieczorny przejazd do Guča. Powrót do hotelu w późnych godzinach nocnych. Nocleg

3 dzień            POŽEGA – ZLATIBOR –  MOKRA GORA – POŽEGA – GUČA

Śniadanie. Wyjazd do gory Zlatibor. Przerwa na lokalnym targowisku na zakup slynnych wedlin i produktow mlecznych jak rowniez rakiji. Przejazd do  drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Przerwa na posilek. Przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Powrot do hotelu. Obiadokolacja. Późny popołudniowy przejazd do Guča. Wieczór finałowy. Powrót do hotelu w późnych godzinach nocnych. Nocleg

4 dzień            POŽEGA – OPLENAC – SREMSKI KARLOVCI – NOVI SAD

Późne śniadanie. Jazda przez wspaniały widokowo obszar Šumadije do Topola. Wizyta w Mauzoleum rodziny królewskiej Karadjordjević , zwiedzanie Cerkwi Świętego Đorđa , ze znakomitymi mozaikami na wzgórzu Oplenac. Następnie przejazd do Karlowic ( Sremski Karlovci ) i zwiedzanie barokowego centrum miasta - Pałac Patriarchy, Cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie,  fontanna “Cztery Lwy”. Wizyta w winiarni i degustacja znakomitych win wraz z tradycyjnymi  przekąskami. Przejazd do Nowego Sadu. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

5 dzień            NOVI SAD – SUBOTICA – POLSKA 

Po śniadaniu  zwiedzanie Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina. Przejazd do najlepiej zachowanej twierdzy na Dunaju z początku XVIII wieku. Po śniadaniu przejazd do Suboticy i zwiedzanie: Ratusz z poczatku XX wieku, Synagoga, Centrum historyczne miasta, kosciol prawoslawny. Wyjazd przez Węgry, Słowację... 

6 dzień            POLSKA

Przyjazd do Polski w godzinach porannych.

 

Termin :    11.08/16.08.2016.

                       

Cena zawiera:

- Przejazd autokarem – klimatyzacja , toaleta , audio-video , uchylane siedzenia

- 2 noclegi w Požega – 2 obiadokolacje serwowane , 2 śniadania buffet  

- 1 nocleg w Nowym Sadzie – obiadokolacja serwowana, śniadanie Buffet

- Ubezpieczenie KL+NNW+bagaż

- Opieka pilota

- Podatek VAT  

 

Uwagi:

- Na wstępy do zwiedzanych obiektów , zestawy audio-guide i lokalnego przewodnika przeznaczyć  60,00 EUR 

- Napoje do posiłków płatne dodatkowo.

- Dopłata do połączeń antenowych wg. Tabeli 

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE   

ALBANIA W PIGULCE

ALBANIA W PIGUŁCE

 

1. dzień         POLSKA – TIRANA – DURRES

Przylot na lotnisko w Tiranie. Transfer z lotniska do Tirani. Zwiedzanie miasta - Spacer po centrum miasta - Plac Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii, najstarszy zabytek  – XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya... Piramidę (kiedyś mauzoleum Envera Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok – teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie reżimu komunistycznego. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

2. dzień         DURRES – KRUJE – LEZHE – SZKODRA – DURRES

Śniadanie. Wyjazd do Kruje , historycznej stolicy Albanii -  zwiedzanie Zamka Skanderbega , Muzeum Skanderberga, bazar Turecki. W drodze do Szkodri postój w Lezhe, gdzie znajduje sie wybudowany w 1987r. mausoleum Skanderbega w miejscu gdzie został pochowany w 1468r. Południowy przyjazd do Szkodri. Największą atrakcją miasta jest oddalony o 3 km od centrum zamek Rozafa. Zamek wznosi się u zbiegu rzek Bunes, Drin i Kir. Z potężnych murów roztacza się wspaniały widok na okolicę. W oddali widać centrum miasta, rzeki Bunës i Drin oraz otoczone wzgórzami Jezioro Szkoderskie. U podnóża góry na której wybudowano zamek, stoi jeden z największych meczetów w Albanii – Meczet Ołowiany. Nazwa pochodzi od materiału, z jakiego zrobiony jest jego dach. Centrum miasta obejmuje reprezentacyjny deptak z kawiarniami, hostelami, klubami i galeriami oraz trzy główne obiekty sakralne w mieście (tworzą trójkąt) – kościół, cerkiew i meczet. Mieszkańcy Szkodry znani są ze swojej tolerancji religijnej – trzy świątynie w czasie wszelkich świąt (niezależnie od wyznania) są połączone łańcuchem światełek. Zwiedzanie archeologicznego oraz etnograficznego museum. Powrót do Tirany na obiadokolację i nocleg.

3. dzień         DURRES – BERAT

Po śniadaniu Przejazd do Durres i zwiedzanie miasta - Weneckia wieża, która wznosi się nad portem, Amfiteatr odkryti dopiero w 1966 r., który jest największym amfiteatrem na półwyspie bałkańskim (pojemność 15 000 widzów). Jego wybudowanie datuje się na 2. w p.n.e. Nie jest on odkopany w całości, gdyż jego część znajduje się pod budynkami mieszkalnymi. W amfiteatrze rozgrywane były między innymi walki gladiatorów. Muzeum Archeologiczne, Centrum Kultury z teatrem Aleksandra Moisiu, Muzeum Historii, dom rodzinny Aleksandra Moisiu. Wizyta w destylarni Gjergj Kastrioti Skanderbeu , z tradycją która sięga rok 1933 kiedy zaczęto produkcje najbardziej znanego trunku albańskiego – koniaku Skanderbeg ! Zwiedzanie zakładu produkcyjnego, oraz degustacja koniaku , rakiji, win… Popołudniu przejazd do Berat który jest znanym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym. Nazywany jest Miastem stu okien. Po ciekawej historii pozostało wiele zabytków, z górującą nad okolicą średniowieczną twierdzą bizantyjską, meczetem z XV w, średniowiecznym Mangalem, dzielnicą jednopiętrowych zabytkowych domów. Zamek jest do dzisiaj zamieszkały,a w środku oczarowują budowle powstałe w XIII w.  Wizyta w museum ikon Onufrego. Berat otrzymał miano miasta-muzeum, dzięki oryginalnej architekturze utrzymanej w nienaruszonym stanie przez wieki. Zakwaterowanie. Obiadokolacja, nocleg.

4. dzień         BERAT – COBO – ZVERNEC – VLORA

Śniadanie. Wizyta w jednej z najbardziej znanych winiarni w okolicach Beratu – Cobo. Rodzinna tradycja produkcji win sięga rok 1900 kiedy wyprodukowano pierwsze litry wina. Degustacja 4 rodzajów win i rakii. Przejazd do Zvernec , gdzie , na wyspie, wybudowano Klasztor Marii Panny. Został on wybudowany w XIII wieku i jest jednym z głównych ośrodków prawosławia w kraju, Podczas reżimu komunistycznego w 1966 roku został opuszczony. Na wyspę prowadzi 200-metrowy stary drewniany most. Potem zwiedzanie Vlori, jednego z największych miast Albanii i drugiego największego portu. Miasto urzeka szerokimi bulwarami i położeniem nad zatoką. Nad miastem wznosi się wzgórze Kuzuk-Baba - siedziba muzułmańskiej sekty bektaszytów. Zwiedzanie muzeum, meczetu Muradiuta z 1542r. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

5. dzień         VLORA – BUTRINT – SARANDA

Po śniadaniu malowniczą drogą do Butrintu nazywanego Bałkańskimi Pompejami. To starożytne miasto portowe leżące na wzgórzu, z trzech stron otoczone jest wodą. Wpisane na listę UNESCO, jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych tamtego regionu. Podczas spaceru zwiedzanie m.in. pozostałości rzymskich łaźni, agorę, amfiteatr, świątynię Asklepiosa, aleję ceremonialną oraz świątynię Minerwy. Przejazd do Sarandi , najbardziej znanego kurortu nad morzem Jońskim. Miasto kaskadowo opada ku morzu, wzdłuż którego ciągnie się deptak z mnóstwem kafejek i restauracji. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

6. dzień         SARANDA – MESOPOTAM –  NIEBIESKE OKO – GJIROKASTRA

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Mesopotam, gdzie znajduję się byzantijski kościół św. Michała  z płaskorzeźbami  mitologicznych zwierząt na zewnętrznych ścianach. Przejazd do Parku Narodowego Syri i Kalter. Spacer po lesie do krystalicznie czystych źródeł nazywanych BLUE EYE („NIEBIESKIE OKO”). Źródło tworzy oko wodne, jedno z najpiękniejszych miejsc w Albanii. W każdej minucie z ziemi wypływa około 900m3 wody. Przejazd do Gjirokastri – miasto jest jednym z dwóch albańskich (oprócz Beratu) miast-muzeów. Zawdzięcza to między innymi kamiennym domkom starówki, które są pokryte szarymi łupkami. Liczne uliczki są bardzo strome, dlatego też Gjirokastra zwana jest "Miastem Tysiąca Schodów". W 2005 roku miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

7. dzień         GJIROKASTRA – APPOLONIA – ARDENICA – DURRES

Śniadanie. Przejazd do Fier gdzie znajduję się Apollonia - starożytne greckie miasto założone przez kolonistów z Korfu i Koryntu w VI wieku p.n.e. Apollonia była bogatym miastem portowym, aż do III w, gdy trzęsienie ziemi odcięło ją od morza i miasto powoli zaczęło się wyludniać. Obok ruin Apollonii znajdują się wzniesione w XII wieku: bizantyjska świątynia oraz klasztor, w którym obecnie jest muzem. Następnie przejazd do Ardenicy – zwiedzanie prawoslawnego klasztoru - Klasztor składa się z cerkwi Matki Bożej, kaplicy Świętej Trójcy, budynków mieszkalnych, piekarni, olejarni, stajni, bramy wejściowej znajdującej się w XIII-wiecznym murze. 24-metrową wieżę z dzwonnicą dobudowano w 1925. Na przestrzeni dziejów klasztor był odwiedzany przez pielgrzymów, chrześcijan i muzułmanów, z powodu cudownego źródła. Popołudniowa przyjazd do Tirany. Czas wolny. Obiadokolacja , nocleg.

8. dzień         DURRES – POLSKA lub  DURRES

Śniadanie. Transfer na lotnisko i lot do Polski … lub

Transfer do hotelu nad wybrzeżem i pobyt kolejnych 7 dni ….

 

CENA IMPREZY :              V, VI , IX , X                          VII , VIII

15 – 20 pax                          

20 – 30 pax                       na zapytanie !                      na zapytanie !              

30 – 40 pax                                         

 

W cenie imprezy :

- Przejazd autokarem lub busem lux ( klimatyzacja, audio-video ) wg. Programu . Opłacone parkingi , opłaty drogowe itp.

- Zakwaterowanie w hotelach min 3* w pokojach dwuosobowych lub trzyosobowych

- Śniadania w formie buffetu , obiadokolacje serwowane

- Taksa klimatyczna/miejska,

- Dopłata do pokoju 1/1 – 90,00 EUR.

- Na bilety wstępów, degustacje , przewodników miejskich trzeba przeznaczyć ok.  80,00 EUR.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE   

SERBIA - BOSNIA

     Serbia i Bośnia

 

1 dzień            POLSKA – NOVI SAD

Wyjazd z Polski . Przejazd przez Słowację, Węgry do Serbii. Przyjazd do Nowego Sadu w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie  Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina. Kolacja, nocleg.

2 dzień            NOVI SAD – PETROVARADIN – SREMSKI KARLOVCI – BEOGRAD – POŽEGA

Śniadanie. Przejazd do najlepiej zachowanej twierdzy na Dunaju z początku XVIII wieku. Następnie przejazd do Karlowic ( Sremski Karlovci ) i zwiedzanie barokowego centrum miasta - Pałac Patriarchy, Cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie,  fontanna “Cztery Lwy”. Wizyta w winiarni i degustacja znakomitych win wraz z tradycyjnymi  przekąskami.Przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Pobyt w Belgradzie kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogaty wastawa historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito. Po południu czas wolny na indywidualny program w centrum miasta. Wieczorem wyjazd do noclegu w Požega. Kolacja, nocleg.

3 dzień            POŽEGA – MOKRA GORA – VIŠEGRAD – SARAJEVO  

Po śniadaniu przejazd do do  drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Fakultatywna przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Pruejazd do Višegrad  do Bosni. Spacer słynnim mostem Mehmed Pasha Sokolović ("Na Drini Ćuprija"), zbudowany w latach 1571. do 1577., umieszczony pod ochroną UNESCO 2007r. , jako pomnik wyjątkowej wartośći dziedzictwa swiatowego. Zwiedzanie pomnika noblisty Ivo Andrić, i Andrićgradu. Andrićgrad powstał jako idea słynnego reżysera Emira Kusturicy, by odtworzic średzieńowieczne miasto z kamienia inspirowane dziełami Ivo Andrić. Wieczorny przejazd do Sarajevo. Kolacja, nocleg.

4 dzień            SARAJEVO 

Śniadanie. Calodzienny pobyt w Sarajewie - zwiedzanie w towarzystwie lokalnego przewodnika: Plac Sebilj, sławny plac, gdzie znajduje sie jedna z głównych fontan, Kazandžiluk ulicy - znanej z handlu i garnków produkcji miedzianej, Meczet Bega został zbudowany w 1530r. Stara Cerkiew, Moricia Han, katolicka katedra, Wieczni Ogien, Lacinski Most - który jest często nazywany mostem Principa od  Gavrilo Princip ktory dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, Rady Miasta,  Muzeum Sarajewskiego wojennego tunelu ... Czas wolny na bazarze Baš Čaršija. Kolacja z muzyką oraz degustacją akloholi ) , nocleg

5 dzień            SARAJEVO – TRAVNIK –  POLSKA

Po śniadaniu zwiedzanie olimpijskich wzgorz wokół Sarajewa - Jahorina, Igman i Bjelašnica.  Zatrzymanie sie w Travnik i zwiedzanie Starego Miasta - Zamek, zbudowany w pierwszej połowie 15. wieku, jest najważniejszym zabytkiem miasta Travnik. Najstarszym zabytkiem z okresu tureckiiego w Travnik jest Jeni Meczet, zbudowany w 1549r. ale  Meczet Sulejmana, znany również jako Meczet Kolorowy – jest najbardziej znany i najważniejszy zabytek kultury islamskiej. Inne ważne zabytki kulturowe i historyczne są Medresa Elci Ibrahima Paszy, dom rodzinny Ivo Andrić – ktory otrzymal nagrode Nobla w dziedzinie literatury w 1961 roku, Vrhbosanska Archidiecezja - Liceum Jezuitów, Cerkiew, dwie wieże zegarowe. W godzinach wieczornych wyjazd w drogę powrotną do Polski, przez Chorwację , Węgry....

6 dzień            POLSKA

… Słowację. Przyjazd w godzinach przedpołudniowych.

CENA ZAWIERA :

- 4 noclegi w hotelach **/*** , 4 śniadania. 4 obiadokolacje

- Bilety wstępów,  koszt przewodników ok. 40,00 EUR

                                                                    SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE                                   

WIELKA SERBSKA OBJAZDOWA WYCIECZKA

WIELKA SERBSKA OBJAZDOWA WYCIECZKA

 

1 dzień. Polska - NOVI SAD

Rano wyjazd z Polski. Przejazd przez Słowację i Węgry. Przyjazd do Serbii w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu w Nowym Sadzie. Nocleg.

2 dzień. Novi Sad - Sremski Karlovci - Fruska Gora - Novi Sad

Po śniadaniu  zwiedzanie Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina. Przejazd do najlepiej zachowanej twierdzy na Dunaju z początku XVIII wieku. Następnie przejazd do Karlowic ( Sremski Karlovci ) i zwiedzanie barokowego centrum miasta - Pałac Patriarchy, Cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie,  fontanna “Cztery Lwy”. Wizyta w winiarni i degustacja znakomitych win wraz z tradycyjnymi  przekąskami. Wyjazd do klasztoru  Krušedol , który znajduje się w południowo-wschodniej części Fruškiej Gory we wsi Krušedol. Klasztor został założony przez Despotę Djuradja Brankovicia - jego budowa rozpoczęła się w około 1509r a zakończona 1516r. Cerkiew klasztorna poświęcona jest Zwiastowaniu NMP i charakterystyczna jest przede wszystkim dla Morawskiego stylu budowy. Zakończenie programu w klasztorze Grgeteg. Mówi się, że klasztor Grgeteg ,pod wezwaniem św Mikołaja, został ufundowany przez Despotę Vuka Brankovicia w 1471r. Pierwszy ikonostas w Cerkwi Grgeteg został namalowany przez Jakova Orfelina, a drugi przez największego malarza Serbii czasów współczesnych – Uroša Predicia. Powrót do Nowego Sadu. Nocleg.

3 dzień. Novi Sad - Belgrad – Smederevo

Śniadanie. Przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... czas wolny na deptaku ... Kontynuacja podróży do miejscowosci Smederevo. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

4 dzień. Smederevo - Viminacium – Srebrno Jezero - Golubac - Lepenski Vir

Po śniadaniu zwiedzanie Smederevo, największej twierdzy średniowiecznej na Bałkanach. Została ona zbudowana w 1428r (przy ujściu rzeczki Jezava do Dunaju), przez Serbskiego Despotę Djuradja Brankovicia. Po zwiedzaniu przejazd do obiektu archeologicznego i zwiedzanie Viminacium -rzymskiego obozu wojskowego. Krótki postój przy Srebrnym Jeziorze.Kontynuacja zwiedzania przy średniowieczej twierdzy Golubac, która znajduje się przy wejściu do Parku Narodowego Djerdap. Następnie przejazd do wykopaliska Lepenski Vir, które jest jednym z najstarszych siedlisk ludzkich z okresu mezozoiku. Wieczorny przyjazd do miejscowości Donji Milanovac i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

5 dzień. Lepenski Vir - Kladovo - Rajacke Pimnice - Felix Romuliana - Zajecar - Niš

Po śniadaniu wyjazd do miejscowości Kladovo, zwiedzanie elektrowni wodnej Djerdap na Dunaju.

Przejazd do Rajačke pimnicach, unikatowych zabytków starożytnych, piwnic kamiennych zachowanych do uprawiania w tradycyjny sposób produkcji wysokiej jakości win. Degustacja win i tradycyjnych smakołyków. Jazda wzdłuż "drogi cesarzy rzymskich" do Zajecar i wizyta w Muzeum Narodowym. Potem zwiedzanie  archeologicznego wykopaliska Felix Romuliana - pałacu cesarskiego i wspaniałej architektury ozdobionej mozaikami z 3 w, które jest dziedzictwo światowym UNESCO. Kontynuowanie podróży do Niš. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

 6 dzień. Niš – Đavolja Varoš - Kruševac

Po śniadaniu zwiedzanie archeologicznego wykopaliska Mediana, letniej rezydencji cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego, przy dawnej rzymskiej drodze Via Militaris. Spacer w centrum miasta oraz zwiedzanie twierdzy w Niš. Dalsza jazda w kierunku Prolom – Lukovska Banja i zwiedzanie Đavolja Varoš ( miasto Diabła) , unikalne zjawisko, które zostało nazwane ze względu na jego  nienaturalny i dziwny wygląd, który w rzeczywistości jest wynikiem stałej erozji, tworząc “czapkę” na szczycie kolumn, a reszta kolumny otaczającej gleby – jest narażona na wypłukiwanie. Popołudniowy przejazd do Kruševac. Zwiedzanie miasta - dawnej twierdzy z pozostałościami cerkwi św Stefana, w centrum miasta założonego przez księcia Lazara, Serbskiego męczennika , który zginął w bitwie pod Kosowem w 1389r. Na cześć jej założyciela - księcia Lazara, popularnie znany jest jako Cerkiew Lazarica. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

7 dzień. Kruševac - Klasztor Studenica - Žiča - Kraljevo - Požega

Po śniadaniu  zwiedzanie średniowiecznego kompleksu klasztoru Studenica – Cerkiew NMP, Cerkiew św Mikołaja, Cerkiew Królewska - Cerkiew Świętych Joachima i Anny. Następnie zwiedzanie klasztoru Žiča, wspólnego dzieła, króla Stefana Prvovenčanog  oraz jego brata św Sawy z 13. wieku. Krótki pobyt w Kraljevo. Przejazd do Ovčarsko-Kablarskiej Klisuri -  Parku Naturalnego, słynącego z reliktów flory i fauny oraz dziesięciu średniowiecznych klasztorów położonych wzdłuż zachodniej Morawy. Przyjazd do miejscowości  Požega. Zakwaterowanie. Nocleg.

 8 dzień. Požega  - Uzice – Zlatibor – Drvengrad – Bajina Bašta

Po śniadaniu wyjazd na gore Zlatibor – zakupy na targowisku – rekodziela , rakija,miod... Przyjazd do  drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Fakultatywna przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Wieczorem przyjzad do Bajina Bašta. Nocleg.

9 dzień. Bajina Bašta - Valjevo - Topola - Oplenac – Polska

Śniadanie. Przejazd do Valjevo i spacer w Tešnjar (zabytkowej dzielnicy Valjevo). Zwiedzanie Muselimovogo konaku i wystawy w Muzeum Miejskim oraz Monastery Ćelije z 13 w. i  warsztatu ikon.  Jazda przez wspaniały widokowo obszar Šumadije do Topola. Wizyta w Mauzoleum rodziny królewskiej Karadjordjević , zwiedzanie Cerkwi Świętego Đorđa , ze znakomitymi mozaikami na wzgórzu Oplenac.

Przez Mladenovac wyjazd na autostradę, następnie przez Belgrad, Nowy Sad jazda w kierunku Polski .... 

CENA  ZAWIERA:

 - 8 noclegów w hotelach **/*** w Serbii

 - 8 śniadań i 8 obiadokolacji

UWAGI:

1. Wstępy do zwiedzanych obiektów, degustacje, koszt przewodników

    uczestnicy pokrywają we własnym zakresie ( ok.80 EUR)

 

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE

SERBIA - WEEKEND

Serbia – Weekend

 

1 dzień. SUBOTICA – NOVI SAD – PETROVARADIN – SREMSKI KARLOVCI

Poranny przyjazd do Suboticy i zwiedzanie: Ratusz z poczatku XX wieku, Synagoga, Centrum historyczne miasta, kosciol prawoslawny. Krotki postoj nad jeziorem Palić. Następnie  przejazd do Nowego Sadu w godzinach południowych. Zakwaterowanie w hotelu.  Zwiedzanie Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina. Przejazd do najlepiej zachowanej twierdzy na Dunaju z początku XVIII wieku. Następnie przejazd do Karlowic ( Sremski Karlovci ) i zwiedzanie barokowego centrum miasta - Pałac Patriarchy, Cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie,  fontanna “Cztery Lwy”. Wizyta w winiarni i degustacja znakomitych win wraz z tradycyjnymi przekąskami. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

2 dzień. BEOGRAD – ČAČAK – POŽEGA

Po śniadaniu przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Pobyt w Belgradzie kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogaty wastawa historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito. Czas wolny na indywidualny program w centrum miasta. Przerwa na tradycionalne serbskie danie. Przejazd do Ovčarsko-Kablarskiej Klisuri -  Parku Naturalnego, słynącego z reliktów flory i fauny oraz dziesięciu średniowiecznych klasztorów położonych wzdłuż zachodniej Morawy. Zwiedzanie klasztoru Nikolje.  Wieczorem wyjazd do noclegu w Požega. Kolacja, nocleg.

3 dzień. MOKRA GORA – ZLATIBOR – POŽEGA

Śniadanie. Wyjazd do gory Zlatibor. Przerwa na lokalnym targowisku na zakup slynnych wedlin i produktow mlecznych jak rowniez rakiji. Przejazd do  drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Przerwa na posilek. Przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Powrot do hotelu na uroczystą obiadokolacje z muzyką i nocleg.

4 dzień. POŽEGA – OPLENAC – POLSKA

Śniadanie.  Jazda przez wspaniały widokowo obszar Šumadije do Topola. Wizyta w Mauzoleum rodziny królewskiej Karadjordjević , zwiedzanie Cerkwi Świętego Đorđa , ze znakomitymi mozaikami na wzgórzu Oplenac. Przez Mladenovac wyjazd na autostradę, następnie przez Belgrad, Nowy Sad jazda w kierunku Polski przez  Węgry , Słowację.... Przyjazd do Polski w godzinach nocnych

CENA ZAWIERA :

- 3 noclegi w hotelach *** ,

- 3 śniadania, 2 obiadokolacje,

- 1 uroczysta obiadokolacja z muzyką ..

- Na bilety wstępów, degustacje,  kolej wąskotorową, koszt przewodników lokalnych , system   

   audio-guide trzeba przeznaczyć  ok. 40,00 EUR !

- Hotele na trasie : NOVI SAD – STARI KROVOVI*** , POŽEGA – hotel POŽEGA *** 

 

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE ! 

Serbia- Albania-Macedonia

Serbia – Albania – Macedonia

1 dzień. POLSKA – SERBIA

Wyjazd z Polski . Przejazd do Serbii. Przyjazd na nocleg w póżnych godzinach wieczornych. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień. SERBIA – ZLATIBOR – PODGORICA – SZKODRA

Śniadanie. Wyjazd do gory Zlatibor. Krotsza przerwa na lokalnym targowisku na zakup slynnych wedlin I produktow mlecznych jak rowniez rakiji. Przejazd do stolicy Czarnej Góry , Podgorici – zwiedzanie twierdza Medun, stare miasto Duklja, Meczet Sultana Murata z Sahat kullą, Prawosławna Katedra Zmartwychwstania Chrystusa, Płac Republiki... Wieczorem przyjazd do Albanii. Zakwaterowanie. Kolacja, nocleg.

3 dzień. SZKODRA – KRUJE – DURRES

Po śniadaniu krótkie zwiedzanie Szkodry – zamek Rozafat i piękny wydok na jezioro Szkoderskie. Przejazd do Kruje , historycznej stolici Albanii -  Zamek , Muzeum Skanderberga, bazar Turecki. Wieczorem przyjazd do Durres nad Adriatykiem. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer miastem które pochodzi z VIIw. p.n.e. Zwiedzanie Amfiteatru, jednej z największych atrakcji Albanii, która zachowała się z czasów antycznego Durrës. Jest to największy tego typu obiekt na Półwyspie Bałkańskim, wybudowany w II w. n. e. i przeznaczony na ok. 20.000 widzów.   Kolacja, nocleg.

4 dzień. DURRES – TIRANA – DURRES

Po śniadaniu zwiedzanie Tirany, stolicy jak również największego miasta Albanii. Spacer po centrum miasta - Plac Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii, najstarszy zabytek  – XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya... Piramidę (kiedyś mauzoleum Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok – teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie reżimu komunistycznego. Powrót do hotelu w Durres. Kolacja, nocleg.

5 dzień. DURRES – ARDENICA – WLORA – SARANDA

Po sniadaniu wajzad w kierunku Ardenicy – zwiedzanie prawoslawnego klasztoru - Klasztor składa się z cerkwi Matki Bożej, kaplicy Świętej Trójcy, budynków mieszkalnych, piekarni, olejarni, stajni, bramy wejściowej znajdującej się w XIII-wiecznym murze. 24-metrową wieżę z dzwonnicą dobudowano w 1925. Na przestrzeni dziejów klasztor był odwiedzany przez pielgrzymów, chrześcijan i muzułmanów, z powodu cudownego źródła. Przejazd do Wlori, jednego z największych miast Albanii i drugiego największego portu. Miasto urzeka szerokimi bulwarami i położenem nad zatoką. Nad miastem wznosi się wzgórze Kuzuk-Baba - siedziba muzułmańskiej sekty bektaszytów.  Przyjazd do Sarandi nad morzem Jonskim. Kolacja, Nocleg.

6 dzień. SARANDA – BUTRINT – SARANDA

Calodniowy pobyt w Sarandzie. Wycieczka do Butrintu nazywanego Bałkańskimi Pompejami. To starożytne miasto portowe leżące na wzgórzu, z trzech stron otoczone jest wodą. Wpisane na listę UNESCO, jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych tamtego regionu. Podczas spaceru zwiedzanie m.in. pozostałości rzymskich łaźni, agorę, amfiteatr, świątynię Asklepiosa, aleję ceremonialną oraz świątynię Minerwy.

7 dzień. SARANDA – GJIROKASTRA – BERAT – OHRYD

Po śniadaniu przejazd do Gjirokastri – miasto jest jednym z dwóch albańskich (oprócz Beratu) miast-muzeów. Zawdzięcza to między innymi kamiennym domkom starówki, które są pokryte szarymi łupkami. Liczne uliczki są bardzo strome, dlatego też Gjirokastra zwana jest "Miastem Tysiąca Schodów". W 2005 roku miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2008 roku wpis rozszerzono o miasto Berat. Nad miastem góruje stara, średniowieczna twierdza, rozbudowana przez Turków osmańskich. Niegdyś w podziemiach twierdzy mieściło się więzienie dla więźniów politycznych. Gjirokastra jest rodzinnym miastem najbardziej znanego na świecie pisarza albańskiego – Ismaila Kadare. Urodził się tutaj również Enver Hodża, przywódca komunistycznej Albanii w latach 1944-85. Przejazd do Berat który jest znanym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym. Nazywany jest Miastem stu okien. Po ciekawej historii pozostało wiele zabytków, z górującą nad okolicą średniowieczną twierdzą bizantyjską, meczetem z XVw, średniowiecznym Mangalem, dzielnicą jednopiętrowych zabytkowych domów. Zamek jest do dzisiaj zamieszkały,a w środku oczarowują budowle powstałe w XIII w.  Berat otrzymał miano miasta-muzeum, dzięki oryginalnej architekturze utrzymanej w nienaruszonym stanie przez wieki. Przejazd do Ochridu w Macedonii. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, nocleg.

8 dzień. OHRD

Śniadanie, zwiedzanie Ochrydu, jednego z najstarszych miast na Bałkanch, spacer urokliwymi uliczkami miasta, zwiedzanie ruin twierdzy cara Samuela z XI wieku i starożytnego amfiteatru.  Przejazd na południową część jeziora,  zwiedzanie zabytkowego monastyru św. Nauma z IX w. Obiadokolacja z muzyka i degustacja, nocleg.

9 dzień    OHRID – BITOLA – PRILEP – STOBI – SKOPJE

Po śniadaniu przejazd do Bitoli, dawnego greckiego miasta Heraclaea Lincaestis (fragmenty świątyń, mozaiki). Główną ulicą, Szirok Sokak, plac z pomnikiem Filipa II Macedońskiego z wieżą zegarową i meczetami z XVI w , cerkiew św. Dimitrja z rzeźbionym w drewnie ikonostasem. Przjeazd do regionu winiarskiego Tikves. Degustacja najlepszych macedońskich win u producenta. Następnie przejazd do Stobi  starożytnego miasta z IV w.p.n.e. i zwiedzanie. Zakwaterowanie w Skopje. Kolacja. Nocleg.

10 dzień SKOPJE – SERBIA

Po śniadaniu zwiedzanie miasta - plac Makedonia z nową, monumentalną rzeźbą Wojownika na koniu, a także łukiem triumfalnym Porta Makedonia, będącymi wyrazem ambicji młodego państwa i częścią projektu „Skopje 2014”. XV-wiecznym kamienny most, dzielnica Stara Czarszija, średniowieczna twierdza Kale, liczne świątynie muzułmańskie, meczet Mustafy Paszy, zajazd Kursumli An. Na krytym bazarze (bezisten) czas wolny. Kompleksu poświęcony pamięci Matki Teresy z Kalkuty, która urodziła się w Skopje. Przejazd do Serbii na kolację i nocleg.

11 dzień SERBIA – POLSKA

Śniadanie. W godzinach przedpołudniowych wyjazd w drogę powrotną do Polski, przez Węgry, Słowację... Przyjad w godzinach wieczornych.

 Cena obejmuje:

- Zakwaterowanie w 1/2 lub 1/3 pokojach w hotelach **/***

- 10 śniadań

- 10 obiadokolacji ( jedna kolacja z muzyką i degustacją )

 - Dopłata do pokoju jednoosobowego  - 100,00 €

- Na bilety wstępów ok 100  €

 

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE !

PIELGRZYMKA DO MEDJUGORJE

PIELGRZYMKA DO MEDJUGORJE

1. dzień. POLSKA - CHORWACJA

Wyjazd z Polski, w godzinach porannych z danej Parafii. Jazda przez Czechy , Austrie lub Słowację , Węgry. Przyjazd do Chorwacji. Zakwaterowanie w hotelu Bunčić *** w okolicach Zagrzebia, obiadokolacja, nocleg.

2. dzień. ZAGRZEB – MARIJA BISTRICA – MEDJUGORJE

Po śniadaniu spacer po starym mieście Zagrzebia - Gornji Grad i Kapitol, katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, budynki Parlamentu, kościół św. Marka, wieża Lotrszczak, Brama Kamienna z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wyzyta w Marija Bistrica - Najważniejszego Chorwackiego sanktuarium Maryjnego. Przejazd  do Medjugorje, zakwaterowanie w hotelu lub pensjonacie o standardzie *** , obiadokolacja, nocleg.

3. dzień. MEDJUGORJE

Śniadanie. Całodniowy pobyt w Medjugorje – zwiedzanie Góry Obiawień – wzniesienia Podbrdo we wsi Bijakovici, gdzie wizjonerzy widzieli Maryję na początku objawień. Miało to miejsce pod koniec czerwca 1981 roku. Od tego momentu gromadzą się tutaj pielgrzymi i odmawiają różaniec. W dzień i w nocy można tutaj spotkać grupy pielgrzymów, które wspinają się do miejsca pierwszego objawienia zaznaczonego pagórkiem z kamieni, na którym stoi krzyż. Na szlaku różańcowym są ustawione płaskorzeźby przedstawiające Radosne i Bolesne Tajemnice Różańca. Zwiedzanie kościóła parafialnego Sw. Jakuba który jest miejscem życia sakramentalnego i Eucharystii. Stary kościół parafialny, wybudowany pod koniec ubiegłego wieku, zniszczyło trzęsienie ziemi. Budowa nowego kościoła została zakończona w 1969 roku. Kościół, podobnie jak cała parafia, jest poświęcony św. Jakubowi starszemu, apostołowi i patronowi pielgrzymów. W 1991 roku został wybudowany ołtarz za kościołem, przeznaczony do odprawiania nabożeństw na wolnym powietrzu, a także 20 konfesjonałów. Wzniesiono też kaplicę z przeznaczeniem na Adorację Eucharystyczną i miejscem na wykłady i rozmowy. Postawiono dwa namioty, w których odbywają się różne spotkania. Msza święta w języku Polskim. Popołudnie wolne dla indywidualnej modlitwy. Obiadokolacja, nocleg.

4. dzień. MEDJUGORJE

Po śniadaniu piesza wycieczka na wzgórze Kriżevac nad Medjugorje. Na pamiątkę 1900 rocznicy śmierci Jezusa mieszkańcy Medjugorje wybudowali w 1934 roku ośmiometrowy krzyż z betonu. Pojedynczy wierni i całe grupy w tym miejscu dają wyraz swojej pobożności idąc od stacji do stacji Drogi Krzyżowej. Na początku były one oznaczone drewnianymi krzyżami, w 1988 roku postawiono przy tych krzyżach płaskorzeźby z brązu. Kriżevac stał się miejscem rozważania Męki Chrystusowej i Kalwarią medziugorskiego sanktuarium. Po powrocie w Medjugorje msza. Popołudniem wycieczka na wodospady Krawica - grupa wodospadów położona wzdłuż rzeki Trebižat. Wodospady rozciągają się na ponad 100 metrach szerokości, a spadek poziomu dochodzi do 25 m. Wodospady powstały wskutek akumulacji marmuru trawertynu. Ze względu na malownicze położenie i krystalicznie czystą wodę jest popularnym miejscem kąpieli mieszkańców i turystów. Powrót do Medjugorje. Obiadokolacja , nocleg.

5. dzień. MEDJUGORJE – MOSTAR – BLAGAJ – POČITELJ– MEDJUGORJE

Śniadanie. Wyjazd do Mostaru - Zwiedzanie  - zabytkowe centrum średniowiecznego miasteczka założonego przez Turków , Stary Most – symbol  miasta (wpisany na listę UNESCO), który jest jedną z najbardziej znanych budowli na Bałkanach, meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki , dzielnica Stara Carsija. Krótki przejazd do pobliskiej wsi Blagaj i zwiedzanie jej zabytków – niezwykle piękne źródło rzeki Buna, obok którego znajduje się turecka Tekija ( islamski budynek religijny, w którym zbierali się derwisze). Sułtan turecki był zafascynowany tymi pięknymi źródłami i zarządził budowanie Tekiji. Ten budynek od XVI wieku był miejscem kultu derwiszów i do dziś jest jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Bośni i Hercegowinie. Kolejni punkt zwiedzania to Počitelj - znajduje się tu jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych z okresu dominacji tureckiej na terytorium Bośni i Hercegowiny. Nad miastem górują pozostałości średniowiecznej tureckiej twierdzy wzniesionej na gruzach starożytnego rzymskiego zamku. Powrót do Medjugorje. Obiadokolacja , nocleg.

6. dzień. MEDJUGORJE – JABLANICA – SARAJEVO – MEDJUGORJE

Śniadanie. Wyjazd do stolicy Bośni – Sarajevo. Po drodze zwiedzanie Jablanicy, miejsca wielkiej ofensywy wojsk niemieckich w kwietniu 1943 roku. Wojska niemieckie miały zamiar zniszczyć centralne dowództwo partyzantów Rady Centralnego Komitetu Komunistycznej Partii Jugosławii oraz partyzanckiego szpitala. Skutki tego historycznego wydarzenia są nadal widoczne na brzegach rzeki Neretwy, gdzie znajdują się pozostałości zburzonego mostu. Pobyt w Sarajewie - zwiedzanie w towarzystwie lokalnego przewodnika: Plac Sebilj, sławny plac, gdzie znajduje sie jedna z głównych fontan, Kazandžiluk ulicy - znanej z handlu i garnków produkcji miedzianej, Meczet Bega został zbudowany w 1530r. Stara Cerkiew, Moricia Han, katolicka katedra, Wieczni Ogien, Lacinski Most - który jest często nazywany mostem Principa od  Gavrilo Princip ktory dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, Rady Miasta,  Muzeum Sarajewskiego wojennego tunelu . Czas wolny na bazarze Baš Čaršija. Powrót do Medjugorje na obiadokolację i nocleg.

7. dzień. MEDJUGORJE – POLSKA

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Polski. Przyjazd do Polski w późnych godzinach nocnych ! 

Cena obejmuje:

- Przejazd od/do Parafii, autokarem z klimatyzacją, audio-wideo, toaletą

- Zakwaterowanie w 1/2 lub 1/3 klimatyzowanych pokojach w   

   hotelach/pensjonatach ***

- 6 śniadań buffet , 6 obiadokolacji 3-daniowych serwowanych

- Ubezpieczenie KL + NNW

- Program turystyczny

- Taksę klimatyczną i miejscową

- Opiekę pilota, koszt przewodników lokalnych

- Dopłata do pokoju jednoosobowego ...

- Obligatoryjna dopłata do biletów wstępów : 50,00 €

- Kalkulacja zrobiona na bazie 40 płatnych osób ! 

- Na grupę 2 miejsca gratis !

UWAGA :

Ww. Program jest programem podstawowym - ramowym ! Na życzenie , można program skrócić , przedłużyć, zmodyfikować, dopasować do potrzeb parafii , grupy...   

 Oferujemy najwięcej wariantów programów na Bałkanach !

 

 

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE !

ALBANIA + BAŁKANY LATO 2023 WYPOCZYNEK + ZWIEDZANIE ( 7 + 5 )

PIELGRZYMKA DO MEDJUGORJE

1. dzień. POLSKA - CHORWACJA

Wyjazd z Polski, w godzinach porannych z danej Parafii. Jazda przez Czechy , Austrie lub Słowację , Węgry. Przyjazd do Chorwacji. Zakwaterowanie w hotelu Bunčić *** w okolicach Zagrzebia, obiadokolacja, nocleg.

2. dzień. ZAGRZEB – MARIJA BISTRICA – MEDJUGORJE

Po śniadaniu spacer po starym mieście Zagrzebia - Gornji Grad i Kapitol, katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, budynki Parlamentu, kościół św. Marka, wieża Lotrszczak, Brama Kamienna z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wyzyta w Marija Bistrica - Najważniejszego Chorwackiego sanktuarium Maryjnego. Przejazd  do Medjugorje, zakwaterowanie w hotelu lub pensjonacie o standardzie *** , obiadokolacja, nocleg.

3. dzień. MEDJUGORJE

Śniadanie. Całodniowy pobyt w Medjugorje – zwiedzanie Góry Obiawień – wzniesienia Podbrdo we wsi Bijakovici, gdzie wizjonerzy widzieli Maryję na początku objawień. Miało to miejsce pod koniec czerwca 1981 roku. Od tego momentu gromadzą się tutaj pielgrzymi i odmawiają różaniec. W dzień i w nocy można tutaj spotkać grupy pielgrzymów, które wspinają się do miejsca pierwszego objawienia zaznaczonego pagórkiem z kamieni, na którym stoi krzyż. Na szlaku różańcowym są ustawione płaskorzeźby przedstawiające Radosne i Bolesne Tajemnice Różańca. Zwiedzanie kościóła parafialnego Sw. Jakuba który jest miejscem życia sakramentalnego i Eucharystii. Stary kościół parafialny, wybudowany pod koniec ubiegłego wieku, zniszczyło trzęsienie ziemi. Budowa nowego kościoła została zakończona w 1969 roku. Kościół, podobnie jak cała parafia, jest poświęcony św. Jakubowi starszemu, apostołowi i patronowi pielgrzymów. W 1991 roku został wybudowany ołtarz za kościołem, przeznaczony do odprawiania nabożeństw na wolnym powietrzu, a także 20 konfesjonałów. Wzniesiono też kaplicę z przeznaczeniem na Adorację Eucharystyczną i miejscem na wykłady i rozmowy. Postawiono dwa namioty, w których odbywają się różne spotkania. Msza święta w języku Polskim. Popołudnie wolne dla indywidualnej modlitwy. Obiadokolacja, nocleg.

4. dzień. MEDJUGORJE

Po śniadaniu piesza wycieczka na wzgórze Kriżevac nad Medjugorje. Na pamiątkę 1900 rocznicy śmierci Jezusa mieszkańcy Medjugorje wybudowali w 1934 roku ośmiometrowy krzyż z betonu. Pojedynczy wierni i całe grupy w tym miejscu dają wyraz swojej pobożności idąc od stacji do stacji Drogi Krzyżowej. Na początku były one oznaczone drewnianymi krzyżami, w 1988 roku postawiono przy tych krzyżach płaskorzeźby z brązu. Kriżevac stał się miejscem rozważania Męki Chrystusowej i Kalwarią medziugorskiego sanktuarium. Po powrocie w Medjugorje msza. Popołudniem wycieczka na wodospady Krawica - grupa wodospadów położona wzdłuż rzeki Trebižat. Wodospady rozciągają się na ponad 100 metrach szerokości, a spadek poziomu dochodzi do 25 m. Wodospady powstały wskutek akumulacji marmuru trawertynu. Ze względu na malownicze położenie i krystalicznie czystą wodę jest popularnym miejscem kąpieli mieszkańców i turystów. Powrót do Medjugorje. Obiadokolacja , nocleg.

5. dzień. MEDJUGORJE – MOSTAR – BLAGAJ – POČITELJ– MEDJUGORJE

Śniadanie. Wyjazd do Mostaru - Zwiedzanie  - zabytkowe centrum średniowiecznego miasteczka założonego przez Turków , Stary Most – symbol  miasta (wpisany na listę UNESCO), który jest jedną z najbardziej znanych budowli na Bałkanach, meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki , dzielnica Stara Carsija. Krótki przejazd do pobliskiej wsi Blagaj i zwiedzanie jej zabytków – niezwykle piękne źródło rzeki Buna, obok którego znajduje się turecka Tekija ( islamski budynek religijny, w którym zbierali się derwisze). Sułtan turecki był zafascynowany tymi pięknymi źródłami i zarządził budowanie Tekiji. Ten budynek od XVI wieku był miejscem kultu derwiszów i do dziś jest jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Bośni i Hercegowinie. Kolejni punkt zwiedzania to Počitelj - znajduje się tu jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych z okresu dominacji tureckiej na terytorium Bośni i Hercegowiny. Nad miastem górują pozostałości średniowiecznej tureckiej twierdzy wzniesionej na gruzach starożytnego rzymskiego zamku. Powrót do Medjugorje. Obiadokolacja , nocleg.

6. dzień. MEDJUGORJE – JABLANICA – SARAJEVO – MEDJUGORJE

Śniadanie. Wyjazd do stolicy Bośni – Sarajevo. Po drodze zwiedzanie Jablanicy, miejsca wielkiej ofensywy wojsk niemieckich w kwietniu 1943 roku. Wojska niemieckie miały zamiar zniszczyć centralne dowództwo partyzantów Rady Centralnego Komitetu Komunistycznej Partii Jugosławii oraz partyzanckiego szpitala. Skutki tego historycznego wydarzenia są nadal widoczne na brzegach rzeki Neretwy, gdzie znajdują się pozostałości zburzonego mostu. Pobyt w Sarajewie - zwiedzanie w towarzystwie lokalnego przewodnika: Plac Sebilj, sławny plac, gdzie znajduje sie jedna z głównych fontan, Kazandžiluk ulicy - znanej z handlu i garnków produkcji miedzianej, Meczet Bega został zbudowany w 1530r. Stara Cerkiew, Moricia Han, katolicka katedra, Wieczni Ogien, Lacinski Most - który jest często nazywany mostem Principa od  Gavrilo Princip ktory dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, Rady Miasta,  Muzeum Sarajewskiego wojennego tunelu . Czas wolny na bazarze Baš Čaršija. Powrót do Medjugorje na obiadokolację i nocleg.

7. dzień. MEDJUGORJE – POLSKA

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Polski. Przyjazd do Polski w późnych godzinach nocnych ! 

Cena obejmuje:

- Przejazd od/do Parafii, autokarem z klimatyzacją, audio-wideo, toaletą

- Zakwaterowanie w 1/2 lub 1/3 klimatyzowanych pokojach w   

   hotelach/pensjonatach ***

- 6 śniadań buffet , 6 obiadokolacji 3-daniowych serwowanych

- Ubezpieczenie KL + NNW

- Program turystyczny

- Taksę klimatyczną i miejscową

- Opiekę pilota, koszt przewodników lokalnych

- Dopłata do pokoju jednoosobowego ...

- Obligatoryjna dopłata do biletów wstępów : 50,00 €

- Kalkulacja zrobiona na bazie 40 płatnych osób ! 

- Na grupę 2 miejsca gratis !

UWAGA :

Ww. Program jest programem podstawowym - ramowym ! Na życzenie , można program skrócić , przedłużyć, zmodyfikować, dopasować do potrzeb parafii , grupy...   

 Oferujemy najwięcej wariantów programów na Bałkanach !

 

 

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE !

CHORWACJA – BOSNIA – CZARNOGRA – SERBIA Zwiedzanie + Wypoczynek 7 + 5

CHORWACJA – BONIA – CZARNOGORA – SERBIA

Zwiedzanie + Wypoczynek 7 + 5

1. dzień  POLSKA - CHORWACJA

Przyjazd do Chorwacji. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Zagrzebia, obiadokolacja, nocleg.                                                             

2. dzień ZAGRZEB – JEZIORA PLITVICKIE - ADRIATYK

Po śniadaniu spacer po starym mieście Zagrzebia - Gornji Grad i Kapitol, katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, budynki Parlamentu, kościół św. Marka, wieża Lotrszczak, Brama Kamienna z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Przejazd do Plitvic i zwiedzanie Parku Narodowego Plitvickie Jeziora, gdzie na znajduje się 16 jezior położonych tarasowo i połączonych ze sobą 72 wodospadami. Obszar parku zaliczany jest do światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO. Przejazd  do hotelu nad wybrzeżem Adriatyku , obiadokolacja, nocleg.

3. dzień SLAPOVI KRKA – TROGIR – SPLIT – NEUM

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Krka, położonego na terenie ukształtowanym przez rzekę o tej samej nazwie. Rzeka Krka, płynąc przez podłoże wapienne utworzyła nieregularne koryto - najciekawsze miejsce to niemal półkilometrowy odcinek, gdzie rzeka przepływa przez 17 kaskad, szerokich ok. 100 m, pokonując spadek o wysokości 45 metrów. Przejazd do Trogiru, jednego z najładniejszych, klimatycznych miasteczek Dalmacji. Spacer po malowniczej starówce - ratusz z przełomu XIV - XV w. , katedra św. Wawrzyńca z XIII w. Zwiedzanie największego miasta Dalmacji – Splitui zwiedzanie : Stare miasto -  Pałac cesarza Dioklecjana, Katedra, Mauzoleum cesarza i  port. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.                                                 

4. dzień NEUM – MEDJUGORJE – MOSTAR – NERETVA – NEUM  

Śniadanie. Przejazd do Medjugorje, Miejsca pielgrzymkowego, gdzie w 1981 r. objawiła się Matka Boska. Zwiedzanie  Sanktuarium. Zwiedzanie  Mostaru - zabytkowe centrum średniowiecznego miasteczka założonego przez Turków , Stary Most – symbol  miasta (wpisany na listę UNESCO), który jest jedną z najbardziej znanych budowli na Bałkanach, meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki , dzielnica Stara Carsija . Po południu przejazd do doliny rzeki Neretva, gdzie planowany jesz foto-safari – rejs lódkami po kanalach starej Neretwi , branie mandarynek ( jesiennią ), degustacja fig, rakii oraz wina regionalnego z obiadem i bałkanską muzyką.  Powrót do hotelu na nocleg, obiadokolacja.

5 - 8. Dzień NEUM

Pobyt w NEUM. Kapiele w  morzu. Odpoczynek. Sniadania + obiadokolacje !

9. dzień NEUM – DUBROVNIK – PERAST – KOTOR – BUDVA


Po śniadaniu przejazd I zwiedzanie Dubrownika -  zwanego Perłą Adriatyku : Brama Pile, zespół klasztorny Franciszkanów, XVII wieczna katedra, zespół średniowiecznych obwarowań miejskich, gotycka studnia miejska, spacer słynną ulicą Stradun. Przejazd do Czarnogóry.  Zwiedzanie Perastu - wizyta na wyspie Matki Bożej ze Skały, gdzie znajduje się barokowe sanktuarium. Następnie zwiedzanie Kotoru, którego centrum wpisane jest na listę UNESCO - katedra św. Trifuna i symbol miasta - wieża zegarowa z XVI w. Przejazd  do hotelu w okolicach Budwi,  obiadokolacja, nocleg.

10. dzień BUDVA – CETINJE – OSTROG – PRIJEPOLJE  

Po śniadaniu przejazd do Cetinje miasta które było kolebką czarnogórskiej państwowości i kultury oraz głównym centrum religijnym, a do 1918 r. stolicą tego kraju.  Przejazd do stolicy Czarnej Góry , Podgorici – zwiedzanie twierdza Medun, stare miasto Duklja, Meczet Sultana Murata z Sahat kullą, Prawosławna Katedra Zmartwychwstania Chrystusa, Płac Republiki... Zwiedzanie monasteru Ostrog - Jest to najczęściej odwiedzany przez pielgrzymów i turystów monaster w Czarnogórze. Wierni prawosławni oddają szczególną cześć przechowywanym w nim relikwiom fundatora monasteru. Za cudotwórcze, zwłaszcza przy bezpłodności uważane są również krzew winorośli oraz źródło, jakie według tradycji pojawiły się w Ostrogu po śmierci założyciela monasteru na zboczu skały, na której wznosi się monaster . Przejazd do hotelu w Serbii. Kolacja, nocleg.

11. dzień PRIJEPOLJE – ZLATIBOR – DRVENGRAD – POZEGA

Śniadanie, Wyjazd do gory Zlatibor. Krotsza przerwa na lokalnym targowisku na zakup slynnych wedlin i produktow mlecznych jak rowniez rakiji. Przyjazd do  drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Fakultatywna przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Wieczorem przyjzad do Pozega. Kolacja, nocleg.

12. dzień POZEGA – BELGRAD – NOVI SAD

Po śniadaniu przejazd do Ovčarsko-Kablarskiej Klisuri -  Parku Naturalnego, słynącego z reliktów flory i fauny oraz dziesięciu średniowiecznych klasztorów położonych wzdłuż zachodniej Morawy. Zwiedzanie klasztoru Nikolje.  Przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Pobyt w Belgradzie kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogaty wastawa historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito. Po południu czas wolny na indywidualny program w centrum miasta. Wieczorem wyjazd do noclegu w Nowy Sad. Kolacja, nocleg.

13. dzień NOVI SAD – POLSKA  


Śniadanie. Zwiedzanie  Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina. Powrót do Polski.

Cena od osoby : 1/ maj , czerwiec , wrzesień , październik- NA ZAPYTANIE

                             2/  lipiec , sierpień - NA ZAPYTANIE

Cena obejmuje:

-   Zakwaterowanie w 1/2 lub 1/3 pokojach w hotelach **/***

-  12 śniadań,

-  12 obiadokolacji .

-  Dopłata do pokoju jednoosobowego  - ....                                         

-  Bilety wstępów : 80,00 €

 

 

 SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE 

CHORWACJA – BOSNIA – SERBIA

CHORWACJA – BOSNIA – SERBIA

 

1. dzień  POLSKA - CHORWACJA

Przyjazd do Chorwacji. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Zagrzebia, obiadokolacja, nocleg.

2. dzień ZAGRZEB – JEZIORA PLITVICKIE - ADRIATYK

Po śniadaniu spacer po starym mieście Zagrzebia - Gornji Grad i Kapitol, katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, budynki Parlamentu, kościół św. Marka, wieża Lotrszczak, Brama Kamienna z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Przejazd do Plitvic i zwiedzanie Parku Narodowego Plitvickie Jeziora, gdzie na znajduje się 16 jezior położonych tarasowo i połączonych ze sobą 72 wodospadami. Obszar parku zaliczany jest do światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO. Przejazd  do hotelu nad wybrzeżem Adriatyku , obiadokolacja, nocleg.

3. dzień SLAPOVI KRKA – TROGIR – SPLIT – NEUM

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Krka, położonego na terenie ukształtowanym przez rzekę o tej samej nazwie. Rzeka Krka, płynąc przez podłoże wapienne utworzyła nieregularne koryto - najciekawsze miejsce to niemal półkilometrowy odcinek, gdzie rzeka przepływa przez 17 kaskad, szerokich ok. 100 m, pokonując spadek o wysokości 45 metrów. Przejazd do Trogiru, jednego z najładniejszych, klimatycznych miasteczek Dalmacji. Spacer po malowniczej starówce - ratusz z przełomu XIV - XV w. , katedra św. Wawrzyńca z XIII w. Zwiedzanie największego miasta Dalmacji – Splitui zwiedzanie : Stare miasto -  Pałac cesarza Dioklecjana, Katedra, Mauzoleum cesarza i  port. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4. dzień NEUM – NERETVA – NEUM

Po śniadaniu przejazd do doliny rzeki Neretva, gdzie planowany jesz foto-safari – rejs lódkami po kanalach starej Neretwi , branie mandarynek ( jesiennią ), degustacja fig, rakii oraz wina regionalnego z obiadem i bałkanską muzyką.  Powrót do hotelu na nocleg, obiadokolacja.

5. dzień NEUM – MEDJUGORJE – MOSTAR – SARAJEVO

Śniadanie. Przejazd do Medjugorje, Miejsca pielgrzymkowego, gdzie w 1981 r. objawiła się Matka Boska. Zwiedzanie  Sanktuarium. Zwiedzanie  Mostaru - zabytkowe centrum średniowiecznego miasteczka założonego przez Turków , Stary Most – symbol  miasta (wpisany na listę UNESCO), który jest jedną z najbardziej znanych budowli na Bałkanach, meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki , dzielnica Stara Carsija . Przejazd  do hotelu w Sarajewie ,  obiadokolacja, nocleg.

6. dzień SARAJEVO – VISEGRAD – DRVENGRAD – POZEGA  

Po śniadaniu zwiedzanie Sarajevo  w towarzystwie lokalnego przewodnika: Plac Sebilj, sławny plac, gdzie znajduje sie jedna z głównych fontan, Kazandžiluk ulicy - znanej z handlu i garnków produkcji miedzianej, Meczet Bega został zbudowany w 1530r. Stara Cerkiew, Moricia Han, katolicka katedra, Wieczni Ogien, Lacinski Most - który jest często nazywany mostem Principa od  Gavrilo Princip ktory dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, Rady Miasta,  Muzeum Sarajewskiego wojennego tunelu ...  Przejazd do Visegrad .Spacer słynnim mostem Mehmed Pasha Sokolović ("Na Drini Ćuprija"), zbudowany w latach 1571. do 1577., umieszczony pod ochroną UNESCO 2007r. , jako pomnik wyjątkowej wartośći dziedzictwa swiatowego. Zwiedzanie pomnika noblisty Ivo Andrić, i Andrićgradu. Andrićgrad powstał jako idea słynnego reżysera Emira Kusturicy, by odtworzic średzieńowieczne miasto z kamienia inspirowane dziełami Ivo Andrić. Przyjazd do  drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Fakultatywna przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Wieczorem przyjzad do Pozega. Kolacja, nocleg.

7. dzień POZEGA – BELGRAD – NOVI SAD

Po śniadaniu przejazd do Ovčarsko-Kablarskiej Klisuri -  Parku Naturalnego, słynącego z reliktów flory i fauny oraz dziesięciu średniowiecznych klasztorów położonych wzdłuż zachodniej Morawy. Zwiedzanie klasztoru Nikolje.  Przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Pobyt w Belgradzie kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogaty wastawa historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito. Po południu czas wolny na indywidualny program w centrum miasta. Wieczorem wyjazd do noclegu w Nowy Sad. Kolacja, nocleg.

8. dzień NOVI SAD – POLSKA  
Śniadanie.Zwiedzanie  Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina. Powrót do Polski

Cena obejmuje:

-  Zakwaterowanie w 1/2 lub 1/3 pokojach w hotelach ***

- 7 śniadań

- 7 obiadokolacji 

- Dopłata do pokoju jednoosobowego  ...

 

 

 SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE 

CHORWACJA – BOSNIA – CZARNOGORA – ALBANIA – MACEDONIA – SERBIA

CHORWACJA – BOSNIA – CZARNOGORA – ALBANIA – MACEDONIA – SERBIA

 

1. dzień  POLSKA - CHORWACJA

Przyjazd do Chorwacji. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Zagrzebia, obiadokolacja, nocleg.
2. dzień ZAGRZEB – JEZIORA PLITVICKIE - ADRIATYK

Po śniadaniu spacer po starym mieście Zagrzebia - Gornji Grad i Kapitol, katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, budynki Parlamentu, kościół św. Marka, wieża Lotrszczak, Brama Kamienna z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Przejazd do Plitvic i zwiedzanie Parku Narodowego Plitvickie Jeziora, gdzie na znajduje się 16 jezior położonych tarasowo i połączonych ze sobą 72 wodospadami. Obszar parku zaliczany jest do światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO. Przejazd  do hotelu nad wybrzeżem Adriatyku , obiadokolacja, nocleg.
3. dzień SLAPOVI KRKA – TROGIR – SPLIT – NEUM
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Krka, położonego na terenie ukształtowanym przez rzekę o tej samej nazwie. Rzeka Krka, płynąc przez podłoże wapienne utworzyła nieregularne koryto - najciekawsze miejsce to niemal półkilometrowy odcinek, gdzie rzeka przepływa przez 17 kaskad, szerokich ok. 100 m, pokonując spadek o wysokości 45 metrów. Przejazd do Trogiru, jednego z najładniejszych, klimatycznych miasteczek Dalmacji. Spacer po malowniczej starówce - ratusz z przełomu XIV - XV w. , katedra św. Wawrzyńca z XIII w. Zwiedzanie największego miasta Dalmacji – Splitui zwiedzanie : Stare miasto -  Pałac cesarza Dioklecjana, Katedra, Mauzoleum cesarza i  port. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
4. dzień NEUM – MEDJUGORJE – MOSTAR – NERETVA – NEUM
Śniadanie. Przejazd do Medjugorje, Miejsca pielgrzymkowego, gdzie w 1981 r. objawiła się Matka Boska. Zwiedzanie  Sanktuarium. Zwiedzanie  Mostaru - zabytkowe centrum średniowiecznego miasteczka założonego przez Turków , Stary Most – symbol  miasta (wpisany na listę UNESCO), który jest jedną z najbardziej znanych budowli na Bałkanach, meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki , dzielnica Stara Carsija . Po południu przejazd do doliny rzeki Neretva, gdzie planowany jesz foto-safari – rejs lódkami po kanalach starej Neretwi , branie mandarynek ( jesiennią ), degustacja fig, rakii oraz wina regionalnego z obiadem i bałkanską muzyką.  Powrót do hotelu na nocleg, obiadokolacja.
5. dzień NEUM – DUBROVNIK – PERAST – KOTOR – BUDVA
Po śniadaniu przejazd I zwiedzanie
Dubrownika -  zwanego Perłą Adriatyku : Brama Pile, zespół klasztorny Franciszkanów, XVII wieczna katedra, zespół średniowiecznych obwarowań miejskich, gotycka studnia miejska, spacer słynną ulicą Stradun. Przejazd do Czarnogóry.  Zwiedzanie Perastu - wizyta na wyspie Matki Bożej ze Skały, gdzie znajduje się barokowe sanktuarium. Następnie zwiedzanie Kotoru, którego centrum wpisane jest na listę UNESCO - katedra św. Trifuna i symbol miasta - wieża zegarowa z XVI w. Przejazd  do hotelu w okolicach Budwi,  obiadokolacja, nocleg.
6. dzień BUDVA – KRUJE – TIRANA – OHRYD
Po śniadaniu Przejazd do Kruje , historycznej stolici Albanii -  Zamek , Muzeum Skanderberga, bazar Turecki. zwiedzanie Tirany, stolicy jak również największego miasta Albanii. Spacer po centrum miasta - Plac Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii, najstarszy zabytek  – XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya... Piramidę (kiedyś mauzoleum Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok – teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie reżimu komunistycznego. Przejazd do Macedonii , do miejscowości Ohryd. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

7. dzień OHRYD
Śniadanie, zwiedzanie Ohrydu, jednego z najstarszych miast na Bałkanch, spacer urokliwymi uliczkami miasta, zwiedzanie ruin twierdzy cara Samuela z XI wieku i starożytnego amfiteatru.  Przejazd na południową część jeziora,  zwiedzanie zabytkowego monastyru św. Nauma z IX w. Obiadokolacja, nocleg.

8. dzień OHRYD – BITOLA – TIKVES – SKOPJE – SERBIA
Po śniadaniu przejazd do Bitoli, dawnego greckiego miasta Heraclaea Lincaestis (fragmenty świątyń, mozaiki). Główną ulicą, Szirok Sokak, plac z pomnikiem Filipa II Macedońskiego z wieżą zegarową i meczetami z XVI w , cerkiew św. Dimitrja z rzeźbionym w drewnie ikonostasem. Przejazd do regionu winiarskiego Tikves. Degustacja najlepszych macedońskich win u producenta. Następnie przejazd do Skopje i zwiedzanie miasta - plac Makedonia z nową, monumentalną rzeźbą Wojownika na koniu, a także łukiem triumfalnym Porta Makedonia, będącymi wyrazem ambicji młodego państwa i częścią projektu „Skopje 2014”. XV-wiecznym kamienny most, dzielnica Stara Czarszija, średniowieczna twierdza Kale, liczne świątynie muzułmańskie, meczet Mustafy Paszy, zajazd Kursumli An. Kompleks poświęcony pamięci Matki Teresy z Kalkuty, która urodziła się w Skopje. Przejazd do Serbii na kolację i nocleg.

9. dzień BELGRAD – POLSKA
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Pobyt w Belgradzie kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogatą wystawą historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito. Powrót do Polski…

Cena obejmuje:

Zakwaterowanie w 1/2 lub 1/3 pokojach w hotelach **/***

8 śniadań

8 obiadokolacji 

 

Dopłata do pokoju jednoosobowego  - 80,00 €

Bilety wstepow : 80,00 €

 

KONTAKT : VISIT BALKAN

    Goran Kovačević                                                                                                                                                                         

   +48 605 614 928                                                                                                                                                                           

goran@visitbalkan.pl                                                                                                                                                                                        

ŚLADAMI PARTYZANTÓW MARSZAŁKA TITO

ŚLADAMI PARTYZANTÓW MARSZAŁKA TITO

 

 

1 dzień   NOVI SAD

Przyjazd do Serbii do Nowego Sadu w godzinach porannych. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie  Nowego Sadu - Plac Wolności, Ratusz, Banovina - monumentalny budynek Parlamentu Wojwodiny; spacer deptakiem - ulica Dunavska, oraz Zmaj Jovina. Przejazd do najlepiej zachowanej twierdzy na Dunaju z początku XVIII wieku. Następnie przejazd do Karlowic ( Sremski Karlovci ) i zwiedzanie barokowego centrum miasta - Pałac Patriarchy, Cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie,  fontanna “Cztery Lwy”. Wizyta w winiarni i degustacja znakomitych win wraz z tradycyjnymi  przekąskami. Przejazd do Fruškej Gori I zwiedzanie  Pomnika  Wyzwolenia na Iriški Venac a następnie przejazd  do partyzanckiej  bazy Rohalj. Powrót do Nowego Sadu. Kolacja, nocleg

2 dzień   NOVI SAD – BEOGRAD – ČAČAK

Śniadanie. Przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Pobyt w Belgradzie kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogaty wastawa historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito. Po połudzieńu czas wolny na indywidualny program w centrum miasta. Późnym popołudzieńem wyjazd do noclegu w Čačak. Kolacja, nocleg.

3 dzień   ČAČAK – UŽICE – MOKRA GORA – VIŠEGRAD

Po śniadaniu przejazd do Ovčarsko-Kablarskiej Klisuri -  Parku Naturalnego, słynącego z reliktów flory i fauny oraz dziesięciu średniowiecznych klasztorów położonych wzdłuż zachodniej Morawy. Zwiedzanie klasztoru Nikolje. Przejazd przez Užice, ktore w drugiej polowie XX w. otrzymalo nazwe Titovo. Zwiedzanie Muzeum Rewolucji, a nastepnie przejazd do Kadinjača, gdzie wzniesiono pomnik partyzantów ktorzy walczyli  w  pierwszej niemieckiej ofensywie przeciwko partyzantow Tito. Przyjazd do  drewnianego miasta na Mećavnik, tradycyjnej wsi słynnej dzięki Akademii Filmowej, która została założona przez sławnego reżysera Emira Kusturice. Krótki pokaz filmu i spacer po skansenie, miejscu festiwali filmowych oraz wystaw artystycznych. Fakultatywna przejażdżka , trwająca około 2,5 godziny "Šarganskom osmicom"  - wąskotorową koleją, trasą prowadzącą pięknymi zboczami kanionu, przez 22 tuneli,  pięć mostów i pokonującą różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości około 16 km. Wieczorem przyjzad do Višegrad. Kolacja, nocleg. 

4 dzień  VIŠEGRAD – SUTJESKA – SARAJEVO

Śniadanie. Spacer słynnim mostem Mehmed Pasha Sokolović ("Na Drini Ćuprija"), zbudowany w latach 1571. do 1577., umieszczony pod ochroną UNESCO 2007r. , jako pomnik wyjątkowej wartośći dziedzictwa swiatowego. Zwiedzanie pomnika noblisty Ivo Andrić, i Andrićgradu. Andrićgrad powstał jako idea słynnego reżysera Emira Kusturicy, by odtworzic średzieńowieczne miasto z kamienia inspirowane dziełami Ivo Andrić. To rzeczywiście wizja Višegradu jaki mogl byc gdyby go nie obeszla epoka renesansu i innych okresów historycznych. Pod architektonicznych względem miasto jest mieszanką różnych epok i stylów, które są zmieniane w całej historii tego obszaru: Bizantyjski styl, okres Otomanski , renesans, klasycyzm. Podczas spaceru po głównej promenadzie ulicy, zwiedzający mogą podróżować w przeszlosc. Przejazd do Parku Narodowego Sutjeska , najstarszego parku w Bośni, który odegrał znaczącą rolę w historii Jugosławii oraz ruchu partyzanckiego. Tutaj miała miejsce  Bitwa Sutjeska - jedna z największych bitew II wojny światowej. Odwiedzanie pomnika w sercu Parku Narodowego Sutjeska i grobu Sava Kovačevića, jednego z najważniejszych dowódców w Bitwie Sutjeska. Zwiedzanie miejsca, w którym najwyższy partyzancki dowódcą Josip Broz Tito został ranny. Przejazd do Siodła Dragos, miejsca, w którym miało miejsce jedna z najtrudzieńejszych walk w faszystowskiej ofensywy. Z tego miejsca jest wspaniały widok na dolinę rzeki Sutjeska, jednego z dwóch pozostałych puszcz pierwotnych w Europie - Perućica i jego wspaniałym wodospadem Skakavica. Przyjazd do Sarajewa. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, nocleg.

 5 dzień   SARAJEVO 

Śniadanie. Calodzienny pobyt w Sarajewie - zwiedzanie w towarzystwie lokalnego przewodnika: Plac Sebilj, sławny plac, gdzie znajduje sie jedna z głównych fontan, Kazandžiluk ulicy - znanej z handlu i garnków produkcji miedzianej, Meczet Bega został zbudowany w 1530r. Stara Cerkiew, Moricia Han, katolicka katedra, Wieczni Ogien, Lacinski Most - który jest często nazywany mostem Principa od  Gavrilo Princip ktory dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, Rady Miasta,  Muzeum Sarajewskiego wojennego tunelu ... Czas wolny na bazarze Baš Čaršija. Kolacja, nocleg .

6 dzień   SARAJEVO – TRAVNIK – JAJCE

Po śniadaniu zwiedzanie olimpijskich wzgorz wokół Sarajewa - Jahorina, Igman i Bjelašnica. Na gorze Igman odbył się marsz pierwszej partyzanckiej Brygadi proletariackej, z ciężkimi stratami w nocy  27. stycznia  1942r. i był częścią drugiej ofensywy niemieckiej przeciw partizantskich jednostek. Marsz na Igmanie stał się legendą, ze wzgledu na pomysły, inicjatywy i determinacje dowodztwa, oraz jego oceny przeciwnika i osiągnietego zaskoczenia przeciwnika. W temperaturze ktora osiagala -40oC,  żołnierze pierwszej Brygady proletariackiej z nadludzkim wysiłkiem, wytrwałośća i dyscyplina jak rowniez cudownym bohaterstwem z groznimy zamrożonimy czesciamy ciala zakonczyl sie po 19 godzinach. Zatrzymanie sie w Travnik i zwiedzanie Starego Miasta - Zamek, zbudowany w pierwszej połowie 15. wieku, jest najważniejszym zabytkiem miasta Travnik. Najstarszym zabytkiem z okresu tureckiiego w Travnik jest Jeni Meczet, zbudowany w 1549r. ale  Meczet Sulejmana, znany również jako Meczet Kolorowy – jest najbardziej znany i najważniejszy zabytek kultury islamskiej. Inne ważne zabytki kulturowe i historyczne są Medresa Elci Ibrahima Paszy, dom rodzinny Ivo Andrić – ktory otrzymal nagrode Nobla w dziedzinie literatury w 1961 roku, Vrhbosanska Archidiecezja - Liceum Jezuitów, Cerkiew, dwie wieże zegarowe. Przejazd do Jajce, malowniczej miejscowości w północno-zachodzieńej Bośni, gdzie stworzono Socjalistyczna Jugosławe w listopadzie 1943 roku. Krótki spacer przy murach tego starego miasta. Zakwaterowanie w hotelu w Jajce, kolacja, nocleg.

7 dzień  JAJCE – MRKONJIĆ GRAD – BANJA LUKA – POLSKA  

Śniadanie. Zwiedzanie Muzeum II posiedzenia AVNOJ ( Antifaszystyczna Rada Narodowego Wyzwolenia Jugoslawii ktora znajduje się w budynku, w którym uchwalono decyzje tworząc Federalną Republikę Jugosławii. Przejazd do Mrkonjić Grad, miasta w którym odbyło się posiedzenie  Antifaszystycznej Rady Narodowego Wyzwolenia Bośni, i krótka przerwa. Przejazd do Banja Luki - stolicy Republiki Serbskiej, krótkie zwiedzanie m. in.: średniowieczna twierdza Gornij Šeher, bogato zdobiony cytatami z Koranu meczet Ferdahija z XVI w., dwór wezyra bośniackiego - wielki seraj, wieża zegarowa. W godzinach wieczornych wyjazd w drogę powrotną do Polski.

Cena obejmuje:

- Zakwaterowanie w 1/2 lub 1/3 pokojach

- Śniadanie  - wzmocnione kontynentalne

- Obiadokolacja – 3-daniowa

- Dopłata do pokoju jednoosobowego  - 54,00 €

- Bilety wstępów : 60,00 €

- Opłata dla przewodników : 6,00 € 

Zakwaterowanie :

NOVI SAD                                           hotel STARI KROVOVI ***

POZEGA                                              hotel POZEGA***

VIŠEGRAD                                           hotel VILINA VLAS***

SARAJEVO                                           hotel BOB***

JAJCE                                                  hotel PLIVSKO JEZERO***

 

                                                               SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE                                                                                            

TURCJA LATO 2023

TURCJA LATO 2023

WYPOCZYNEK + ZWIEDZANIE ( 7 + 7 )

 

STAMBUŁ – KUSADASI – EFEZ – PAMMUKALE – PERGAMON – TROJA – EDIRNE – SOFIA – BELGRAD 

1 dzień  POLSKA - SERBIA

Wyjazd z Polski, z Warszawy o godz 01,00, z Krakowa o godz 5,00. Przejazd przez Słowację i Węgry. Przyjazd na nocleg tranzytowy w Serbii.

2 dzień   SERBIA - ISTAMBUŁ

Po wczesnym śniadaniu przejazd przez Bułgarię, przyjazd do  Istambułu w godzinach wieczornych, obiadokolacja, nocleg. Zakwaterowanie w hotelu *** w dzielnicy Laleli.

 3 dzień  ISTAMBUŁ

Śniadanie, zwiedzanie  HIPODROMU, BŁĘKITNEGO MECZETU, KOŚCIÓŁ MĄDROŚCI BOŻEJ (HAGIA SOFIA)   arcydzieło sztuki bizantyjskiej z VI w., PAŁAC TOPKAPI   słynna, zabytkowa rezydencja sułtanów ze skarbcem, Bazar Egipski, MECZETU SULEJMANA WSPANIAŁEGO,  WIELKI BAZAR jedno z największych historycznych centrów handlowych Europy (ok. 4000 sklepików, w tym wiele ze złotem, stąd nazywany jest Złotym Bazarem). Obiadokolacja, nocleg.

 4 dzień  ISTAMBUŁ

Śniadanie, zwiedzanie PAŁACU SUŁTAŃSKIEGO DOLMABAHCE  , WYCIECZKA STATKIEM PO CIEŚNINIE BOSFOR ,  przejazd wiszącym mostem nad CIEŚNINĄ BOSFOR do azjatyckiej części miasta, oglądanie panoramy miasta. Powrót do hotelu. Wieczorem możliwość udziału w REWII TURECKIEJ w restauraji GAR (słynne tańce brzucha, marsz janczarów itp.w cenie 30 EUR). Obiadokolacja, nocleg.

5 dzień  ISTAMBUŁ - KUSADASI

Śniadanie. Przejazd przez Bursę do Kusadasi. Zakwaterowanie w hotelu ***.  Obiadokolacja, nocleg.

6 – 11 dzień  KUSADASI

Pobyt w Kusadasi.

Podczas pobytu wycieczki -

EFEZ - największe i najlepiej zachowane starożytne miasto w regionie śródziemnomorskim i najważniejszy zabytek archeologiczny Turcji: słynna Droga Arkadyjska,  amfiteatr na ok. 25.000 osób, odrestaurowana fasada Biblioteki Celsusa. Przejazd do Meryemany - miejsca, w którym ostatnie lata  swego życia spędziła Matka Boska.

PAMUKKALE, spacer po wapiennych kaskadach i podziwianie jedynych na świecie śnieżnobiałych tarasów utworzonych przez spływającą od tysiącleci silnie zwapnioną wodę. Możliwość kąpieli w znajdującym się tam basenie Kleopatry, z zatopionymi w termalnej wodzie kolumnami.Zwiedzanie ruin HIERAPOLIS, starożytnego uzdrowiska założonego w II w. p.n.e. przez króla Pergamonu Eumenesa.

WYCIECZKA STATKIEM  - ( dodatkowo : 10,00 EUR ) 

AQUA PARK - ( dodatkowo : 25,00 EUR ) 

PARK NARODOWY MILLI –  ( dodatkowo : 15,00 EUR ) 

12 dzień  KUSADASI – PERGAMON – TROIA - EDIRNE

Śniadanie. Przejazd do PERGAMONU i zwiedzanie dolnego miasta zwanego Asklepiejonem: Święta Droga, świątynia

Asklepiosa i Telesfora. Przejazd do TROI – rozsławionej przez Homera dzięki Iliadzie, w której przedstawił ostatnie 40 dni dziesięcioletniej wojny Greków walczących pod wodzą Agamemnona przeciwko Trojańczykom. Zwiedzanie ruin antycznej Troi oraz repliki Konia Trojańskiego. Przeprawa promowa przez Dardanele i przejazd do Edirne.

Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

13 dzień  EDIRNE – SOFIA – SERBIA

Śniadanie. Zwiedzanie EDIRNE, dawnego Adrianopolu. Ozdobą miasta jest jeden z największych i najpiękniejszych meczetów Turcji – Selimiye Camii. Krótkie zwiedzanie. Przejazd do Sofii i zwiedzanie -  sobór Aleksandra Newskiego, zbiory ikon, cerkiew św. Sofii, spacer po mieście... Przejazd do Serbii ,na obiadokolację i nocleg.

14 dzień  BELGRAD -

Śniadanie, Przejazd do Belgradu i zwiedzanie stolicy Serbii: Novi Beograd, reprezantacyjna dzielnica Dedinje , stadiony Partizana i Crvene Zvezde, hram Svetog Save, Plac Slavija, Parlament, Terazije, Plac Republiki, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, Plac Studentów, twierdza i park Kalemegdan, deptak ul. Knez Mihajla, Cerkiew Soborna Prawosławna, Pałac Patriarchy ... Pobyt w Belgradzie kończy się wizytą w Muzeum Rewolucji, z bogaty wastawa historycznych treści i miejscem, w którym został pochowany Josip Broz Tito. Po połudnu wyjazd przez Węgry, Słowację ...

15 dzień  POLSKA

Przyjazd do Polski w godzinach porannych.

 W/w program jest ramowy i może ulec zmianie kolejność zwiedzania w zależności od warunków  atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów , oraz lokalnych zarządzeń.                                                    

Cena zawiera:

- 3 noclegi w centrum Istambułu w hotelu 3* (pokoje 2,3 osobowe z łazienkami), 3 śniadania  i 3 obiadokolację w Istambule,

- 7 noclegów w Kusadasi, w hotelu 3* , usługa HB – buffet śniadanie i buffet obiadokolacja 

- 2 noclegi tranzytowe ze śniadaniami i 1 obiadokolacją w Serbii

- 1 nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w Edirne

 Uwagi:

Na wstępy do zwiedzanych obiektów w Stambułe, Efezu, Pammukale, Pergamonu i Troi i lokalnego przewodnika sugerujemy przeznaczyć ok. 160 EUR   

   

                                                     SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE     

SERBIA – MACEDONIA – ALBANIA – BOSNIA

 

SERBIA – MACEDONIA – ALBANIA – BOSNIA  

1. dzień  POLSKA – JAGODINA

Wyjazd z Polski, wg rozkładu jazdy. Przejazd przez Słowację i Węgry. Wieczorem przyjazd do Jagodiny. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

2. dzień  JAGODINA – NIS – DJAVOLJA VAROS  – SKOPJE

Po śniadaniu przejazd do Nisz i zwiedzanie archeologicznego wykopaliska Mediana, letniej rezydencji cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego, przy dawnej rzymskiej drodze Via Militaris. Spacer w centrum miasta oraz zwiedzanie twierdzy w Niš. Dalsza jazda w kierunku Prolom – Lukovska Banja i zwiedzanie Đavolja Varoš ( miasto Diabła) , unikalne zjawisko, które zostało nazwane ze względu na jego  nienaturalny i dziwny wygląd, który w rzeczywistości jest wynikiem stałej erozji, tworząc “czapkę” na szczycie kolumn, a reszta kolumny otaczającej gleby – jest narażona na wypłukiwanie.   Wieczorem przyjazd na  nocleg w Skopje. Kolacja, nocleg.

3 dzień SKOPJE – TIKVES – BITOLA – OHRID

Po śniadaniu zwiedzanie miasta - plac Makedonia z nową, monumentalną rzeźbą Wojownika na koniu, a także łukiem triumfalnym Porta Makedonia, będącymi wyrazem ambicji młodego państwa i częścią projektu „Skopje 2014”. XV-wiecznym kamienny most, dzielnica Stara Czarszija, średniowieczna twierdza Kale, liczne świątynie muzułmańskie, meczet Mustafy Paszy, zajazd Kursumli An. Na krytym bazarze (bezisten) czas wolny. Kompleksu poświęcony pamięci Matki Teresy z Kalkuty, która urodziła się w Skopje. Przjeazd do regionu winiarskiego Tikves. Degustacja najlepszych macedońskich win u producenta. Przejazd do Bitoli, dawnego greckiego miasta Heraclaea Lincaestis (fragmenty świątyń, mozaiki). Główną ulicą, Szirok Sokak, plac z pomnikiem Filipa II Macedońskiego z wieżą zegarową i meczetami z XVI w , cerkiew św. Dimitrja z rzeźbionym w drewnie ikonostasem. Zakwaterowanie w hotelu nad jeziorem Ohrydzkim. Obiadokolacja, nocleg.

4. dzień    OHRID   

Śniadanie, zwiedzanie Ohrydu, jednego z najstarszych miast na Bałkanch, spacer urokliwymi uliczkami miasta, zwiedzanie ruin twierdzy cara Samuela z XI wieku i starożytnego amfiteatru.  Przejazd na południową część jeziora,  zwiedzanie zabytkowego monastyru św. Nauma z IX w. Obiadokolacja, nocleg.

5 dzień    OHRID – TIRANA – KRUJE – DURRES  

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Albanii. Przejazd do Tirany, stolicy jak również największego miasta Albanii. Spacer po centrum miasta - Plac Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii, najstarszy zabytek  – XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya... Piramidę (kiedyś mauzoleum Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok – teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie reżimu komunistycznego. Przejazd do Kruje , historycznej stolici Albanii -  Zamek , Muzeum Skanderberga, bazar Turecki. Przejazd do  hotelu w Durres. Zakwaterowanie ,  obiadokolacja, nocleg.

6  dzień DURRES – ARDENICA – BERAT – DURRES

Po sniadaniu wajzad w kierunku Ardenicy – zwiedzanie prawoslawnego klasztoru - Klasztor składa się z cerkwi Matki Bożej, kaplicy Świętej Trójcy, budynków mieszkalnych, piekarni, olejarni, stajni, bramy wejściowej znajdującej się w XIII-wiecznym murze. 24-metrową wieżę z dzwonnicą dobudowano w 1925. Na przestrzeni dziejów klasztor był odwiedzany przez pielgrzymów, chrześcijan i muzułmanów, z powodu cudownego źródła. Przejazd do Berat który jest znanym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym. Nazywany jest Miastem stu okien. Po ciekawej historii pozostało wiele zabytków, z górującą nad okolicą średniowieczną twierdzą bizantyjską, meczetem z XVw, średniowiecznym Mangalem, dzielnicą jednopiętrowych zabytkowych domów. Zamek jest do dzisiaj zamieszkały,a w środku oczarowują budowle powstałe w XIII w.  Berat otrzymał miano miasta-muzeum, dzięki oryginalnej architekturze utrzymanej w nienaruszonym stanie przez wieki. Powrot do Durres na obiadokolacje i nocleg.

7 dzień  DURRES 

Dzien wolny w Durres. Plażowanie , odpoczynek. Dla chętnych wizyta destylarnię brandy „Gjergj Kastrioti Skenderbeu”, jedną z największych w Albanii, działającą od 1933 roku. Firma produkuje jedną z najlepszych brandy „Skenderbeu” oraz wiele gatunków win tradycyjnymi metodami.

Śniadanie , obiadokolacja.

8 dzień  DURRES – SZKODRA – DUBROVNIK – NEUM lub TREBINJE

 

Śniadanie. Przejazd do Szkodri i krótkie zwiedzanie - zamek Rozafat i piękny wydok na jezioro Szkoderskie.  Wyjazd do Dubrownika zwanego Perłą Adriatyku, zwiedzanie: Brama Pile, zespół klasztorny Franciszkanów, XVII wieczna katedra, zespół średniowiecznych obwarowań miejskich, gotycka studnia miejska, spacer słynną ulicą Stradun. Przejazd na nocleg do Neum lub Trebinie ( lipiec i sierpien ) .

Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

 

9 dzień  TREBINJE – MEDJUGORJE – MOSTAR – SARAJEVO 

 

Śniadanie. Przejazd do Medjugorje największego centrum pielgrzymkowego na Bałkanach, wizyta w sanktuarium. Przejazd do Mostaru, zwiedzanie wizytówki miasta: XVI w. Kamiennego mostu wpisanego na listę UNESCO oraz dzielnicy Stara Carsija pełnej tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych, restauracji z lokalną kuchnią, meczetów, z których dobiegają głosy muezinów wzywających do modlitwy, a następnie przejazd do Sarajewo ,na obiadokolację i nocleg.

10 dzień  SARAJEVO – POLSKA 

 

 

Śniadanie. Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem: Plac Sebilj (słynny plac, gdzie znajduje się jedna z głównych fontann), ulica Kazandžiluk - znana z handlu i garnków produkcji miedzianej, Meczet Bega (zbudowany w 1530r), Stara Cerkiew, Moricia Han, katolicka katedra, Wieczny Ogień, Most Łaciński (często nazywany mostem Principa - od  Gavrilo Principa, który dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda), Rada Miasta... Koło południa wyjazd w kierunku Polski...

 

Zakwaterowanie w 1/2 lub 1/3 pokojach w hotelach ***

9 śniadań Buffet , 9 obiadokolacji serwowanych

Dopłata do pokoju jednoosobowego  - 90,00 € , Bilety wstepow : 100,00 €

 

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I OFERT NA ZAPYTANIE